Český premiér nesúhlasí s návrhmi na predaj zbraní sýrskym povstalcom

Brusel 15. marca (TASR) – Udalosti v Sýrii, kde sa pred dvoma rokmi začalo povstanie proti vláde Bašára Asada, nie sú na programe prebiehajúceho summitu EÚ v Bruseli, očakáva sa však, že Francúzsko a Británia požiadajú o zrušenie zbrojného embarga pre sýrskych povstalcov.

Český premiér Petr Nečas po ukončení prvého dňa summitu EÚ uviedol, že Česká republika s predajom zbraní do Sýrie nebude súhlasiť.

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius vo štvrtok uviedol, že Francúzsko chce v spolupráci so Spojeným kráľovstvom presadiť zrušenie zbrojného embarga EÚ voči Sýrii s cieľom pomôcť pri vyzbrojovaní tamojších povstalcov.

Paríž a Londýn by chceli čo najskôr požiadať o zasadnutie EÚ venované tejto problematike. Podľa diplomatických zdrojov EÚ sa s touto záležitosťou na ostatných lídrov EÚ možno obráti francúzsky prezident Francois Hollande už dnes, keď sú na programe politické záležitosti Únie.

"Česká republika sa k tejto záležitosti stavia veľmi skepticky. Myslíme si, že zbraní je v Sýrii viac ako dosť a je otázne, či sa zbrane po zdvihnutí embarga skutočne dostanú k tým pravým adresátom," uviedol Nečas po skončení prvého dňa summitu EÚ.

Český premiér zdôraznil, že konflikt v Sýrii nemožno vnímať čiernobielo, keďže deliace čiary často vedú naprieč náboženskými či etnickými skupinami.

"My si vypočujeme všetky argumenty, ale sme skeptickí ohľadom toho, že by to znamenalo riešenie situácie v Sýrii," zhodnotil situáciu Nečas.

Podľa údajov OSN si ozbrojený konflikt v Sýrii za minulé dva roky vyžiadal najmenej 70.000 obetí, pričom vyše milión obyvateľov utieklo pred vojnou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam