Český premiér Rusnok veľvyslancom: Chceme byť ústretovejší k EÚ

Praha 26. augusta (TASR) – Hoci k najdôležitejším princípom zahraničnej politiky patrí kontinuita a spoľahlivosť, v niektorých oblastiach sa postoje súčasnej českej prechodnej vlády odlišujú od toho, čo presadzoval kabinet Petra Nečasa. Badateľnou zmenou je predovšetkým ústretovejší postoj k Európskej únii. Na každoročnej porade veľvyslancov to dnes povedal český premiér Jiří Rusnok.

Informácie priniesol spravodajský portál Novinky.cz.

"Naša vláda sa hlási k aktívnemu proeurópskemu prístupu, to ale samozrejme neznamená nejakú spektakulárnu diskontinuitu s doterajšími postojmi ČR…," vyhlásil predseda vlády.

"Je zrejmé, že v niektorých otázkach dôjde alebo už došlo k posunu našich pozícií," uviedol.

Zmenu českého postoja ilustroval Rusnok na postupe voči únijnej dani z finančných transakcií. "Kým predchádzajúca vláda sa rozhodla aktívne podporiť britskú žalobu proti zavedeniu tzv. posilnenej spolupráce pri daniach z finančných transakcií, moja vláda došla k záveru, že treba tento postoj prehodnotiť. Ide o symbolickú zmenu, ktorá ukazuje náš zmenený postoj k EÚ," dodal premiér.

Ďalšie dôležité rozhodnutia týkajúce sa postavenia ČR v únii chce však dočasný kabinet prenechať svojim nástupcom. Týka sa to niektorých oblastí zamýšľanej bankovej únie či tzv. fiškálneho paktu, ktorý má v členských krajinách zaručiť sprísnenie rozpočtovej disciplíny.

Premiér Rusnok zdôraznil, že z bezpečnostného hľadiska je pre ČR zásadná súdržná a akcieschopná Severoatlantická aliancia (NATO), v ktorej rámci by sa Česko malo naďalej zúčastňovať rôznych misií.

Rusnok zároveň dodal, že by sa mala prehlbovať bezpečnostná spolupráca v rámci EÚ. "Sme presvedčení o tom, že by sa ČR mala podieľať na prehlbovaní spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky a aktívne sa do nej zapájať," citovali jeho slová Novinky.cz.

Predseda vlády zdôraznil dôležitosť podpory exportu pre vznik nových pracovných miest v ČR. Podľa neho je aj preto v českom národnom záujme, aby sa čoskoro realizovala dohoda o voľnom trhu medzi EÚ a USA.

12 jam žab