CH. NOYER: Program nákupu dlhopisov eurozóny môže trvať len pár rokov

Frankfurt nad Mohanom 20. septembra (TASR) – Nový program Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá oznámila, že bude nakupovať dlhopisy štátov eurozóny, aby im pomohla v boji s krízou, môže trvať len pár rokov. Uviedol to člen rady guvernérov ECB Christian Noyer v rozhovore pre dnešné vydanie Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Noyer, ktorý je zároveň guvernérom francúzskej centrálnej banky, dúfa, že pozitívny vplyv nového programu sa prejaví veľmi rýchlo. Dodal však, že by bol prekvapený, keby tento program, ktorý označil za "zbraň na zastrašenie", trval viac rokov. Banka však nebude váhať použiť túto zbraň. A nebude váhať ani zastaviť intervencie na dlhopisových trhoch, ak štáty, ktoré o pomoc požiadajú, nebudú striktne dodržiavať pokyny Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS).

Čo sa týka návrhu Európskej komisie (EK) na spoločný bankový dohľad, Noyer sa domnieva, že všetkých zhruba 6000 bánk v eurozóne musí mať jeden spoločný dohľad. Ak by sa tento projekt týkal iba 20 bánk, je lepšie od neho upustiť.

Informovala o tom agentúra RTTNews.

12 bal gl