Cheney: USA podporuje európske ambície Balkánu

 

Krátka správa

Lídri Albánska, Chorvátska a Macedónska dostali počas návštevy amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho na summite Skupiny Americko-jadranskej charty v Dubrovníku 6.-7. mája „jasný signál“, v ktorý dúfali.

Americko-jadranskú chartu podpísali ministri obrany Albánska, Chorvátska, Macedónska a USA 25. januára 2005 v Záhrebe. Jej cieľom je plné členstvo troch balkánskych krajín v Severoatlantickej aliancii a podpora prítomnosti NATO v regióne.

Podľa Cheneyho USA podporuje úsilie troch balkánskych krajín o členstvo v EÚ a NATO. „Pre EÚ i NATO je veľmi dôležité prijímať nových členov,“ vyhlásil viceprezident. „Vy, ktorí sa snažíte o vstup do týchto organizácií, pomôžte nám ich oživiť a opäť sa zasvätiť základným hodnotám slobody a demokracie,“ povedal Cheney na summite.

Výroky amerického viceprezidenta prichádzajú v čase, keď členské štáty EÚ znovu posudzujú stratégiu rozširovania Únie a odvolávajú sa na „absorpčnú kapacitu“ EÚ.

Cheney zopakoval svoju kritiku Ruska a obvinil Moskvu z úpadku demokracie a využívania svojich energetických zdrojov na vydieranie svojich susedov. Uviedol, že Moskva mala na výber medzi uskutočnením demokratických reforiem alebo zvrátením úspechov posledných desiatich rokov. Rusko Cheneyho výroky odmietlo ako „úplne nepochopiteľné“.

Návšteva Dicka Cheneyho v Dubrovníku bola poslednou zastávkou na jeho európskej ceste, počas ktorej zavítal aj do Litvy a Kazachstanu.