Chorváti chcú byť v EÚ do roku 2010

Krátka správa

Ivo Sanader bude už druhý krát stáť na čele chorvátskej vlády. Poslancom v chorvátskom parlamente v sobotu povedal, že hlavnými prioritami novej vlády bude hospodársky rozvoj a európska integrácia. „Vstupujeme do obdobia, kedy Chorvátsko vedené touto vládou dosiahne svoje hlavné strategické ciele“, citovala Sanadera BBC. Vyhlásil, že jeho vláda sa bude snažiť o urýchlenie rokovaní s EÚ, splnenie všetkých požiadaviek a prijatie európskej legislatívy. Sanadera podporilo 82 poslancov z 153 členného parlamentu, 62 hlasovalo proti.

Chorvátsky parlament vyslovil dôveru novovytvorenej Sanaderovej vláde. Jeho strana – Chorvátska demokratická únia (HZD) vyhrala parlamentné voľby, ktoré sa konali 25. novembra minulého roka. Nezískala väčšinu kresiel, musela preto rokovať s menšími stranami o zostavení koaličnej vlády. Sociálni demokrati, ktorí skončili ako druhí, tiež viedli rokovania o zostavení vlády, tie sa však skončili neúspechom. Počas volieb išlo o pomerne tesný súboj, do poslednej chvíle sa čakalo na výsledky hlasov od Chorvátov žijúcich v diaspóre, najmä v susednej Bosne a Herzegovine. Tamojší Chorváti majú početné politické práva vo vzťahu k materskému štátu.

Vládnu koalíciu dnes tvorí päť strán vrátane Srbskej demokratickej strany. Jej predstaviteľ Slobodan Uzelac sa stal vicepremiérom pre hospodársky rozvoj, rekonštrukciu a návrat utečencov. Je to prvý krát od rozpadu Juhoslávie, čo politik srbského pôvodu zastáva v Chorvátsku tak vysokú pozíciu. Ochrana práv etnických Srbov, ktorých je v krajine aktuálne 5 %, je jednou zo základných podmienok pre prijatie Chorvátska do EÚ.

Chorvátsko sa stalo kandidátskou krajinou v roku 2005. V Únii by chcelo byť najneskôr v roku 2010. Okrem toho očakáva Chorvátsko tento rok aj pozvánku do NATO.