Chorváti musia vytiahnuť kostlivcov zo skrine

Chorvátsko musí urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby našlo dokumenty, ktoré žiada haagsky tribunál, známe  tiež ako „artillery files“, prípadne dokázať, že nikdy neexistovali alebo že boli zničené, povedal podľa chorvátskej agentúry HINA rakúsky socialista Hannes Swoboda, podpredseda skupiny sociálnych demokratov v Európskom parlamente.

Ide o dokumenty, ktoré sa týkajú použitia delostrelectva pri bombardovaní mesta Knin chorvátskymi silami počas operácie Búrka, ktorá z domovov vyhnala 200 tisíc Srbov. Súd ich potrebuje k procesu s bývalým chorvátskym generálom Antem Gotovinom.

Podľa Swobodu by ale členstvo Chrovátska nemalo závisieť na jedinej otázke, pretože inak je spolupráca Záhrebu s tribunálom veľmi dobrá.

Jedinou spornou vecou sú tieto dokumenty. Sú rôzne názory na to, či dokumenty vôbec existovali, alebo či neboli zničené. Ak je správna druhá možnosť, len ťažko ich možno predložiť“, tvrdí Rakúšan.

Parlamentný spravodajca si myslí, že je nerealistické, aby Záhreb vedel poskytnúť dokumenty alebo dokázať že neexistujú do 3. decembra kedy má Serge Brammertz, hlavný žalobca ICTY, prezentovať správu o spolupráci pred Bezpečnostnou radou OSN.

Pomoc od tajných služieb

„Ak ešte neboli doručené doteraz, nemyslím si, že budú doručené v priebehu nasledujúcich dní. To by totiž tiež dokazovalo, že ich boli ukrývané ako aj to, že existujú. V mojej správe spomínam návrh, ktorý prišiel z Chorvátskej strany, aby bezpečnostní a policajní experti, ktorí nie sú z Chorvátska, pomohli hľadať tieto dokumenty. To by mohlo poskytnúť jasný dôkaz o tom, či Chorvátsko spolupracuje alebo nie“, povedal Swoboda.

Veľká Británia, Holandsko, Fínsko, Belgicko a Dánsko blokujú otvorenie kapitol v prístupových rokovaniach s Chorvátskom, ktoré sa týkajú spravodlivosti a základných práv, píše agentúra HINA.