Chorváti sa majú vzdať veta, aby „morálne prevýšili“ Slovincov

Zdroj: Wikimedia

Britský labouristický poslanec Richard Howitt, ktorý sa v Európskom parlamente zaoberá otázkami rozširovania EÚ, bol včera v Záhrebe, kde sa stretol s chorvátskym prezidentom Stipe Mesičom, premiérom a ďalšími kľúčovými postavami. Pre EurActiv Howitt uviedol, že im poradil, aby sa Chorvátsko dobrovoľne vzdalo práva vetovať budúce rozširovanie EÚ o ďalšie štáty západného Balkánu, aby „mali vyšší morálny kredit v spore so Slovinskom“.

Howitt tvrdí, že „Sanader a hlavný vyjednávač nepovedali nie“. Zdôraznil ale obavu Chorvátska, aby sa s ním nezachádzalo inak než s ostatnými nedávno prijatími členmi EÚ. Záhreb tvrdí, že v polovici 90. rokov 20. storočia Slovinsko dalo záruku, že nebude blokovať rozšírenie na základe bilaterálnych problémov.

Europoslanec pripomenul, že podobné spory sú aj medzi Gréckom a Macedónskom a medzi Cyprom a Tureckom, pričom dodal, že „celý proces rozširovanie je takto ohrozený“.

Howitt tiež navrhuje právne záväznú zmluvu medzi štátmi západného Balkánu, aby sa predišlo podobným problémom v budúcnosti. Erhard Busek nedávno v rozhovore pre rakúsky Der Standard ako jedno z riešení na prekonanie bilaterálnych nezhôd pri rozširovaní spomenul možnosť prijať celý západného Balkánu ako jeden blok, podobne ako to bolo s východnou Európou.

  • „Referendové šialenstvo“

Na otázku o pokusoch niektorých politikov v Slovinsku organizovať referendum proti Chorvátsku a jeho členstve v NATO Howitt odpovedal, že Európu obchádza „referendové šialenstvo“, ktoré podľa neho súvisí s nacionalizmom a xenofóbiou.

Slovinsko je jediným členským štátom NATO, ktoré zatiaľ nedalo oficiálny súhlas s rozšírením o Chorvátsko. Aliancia je nervózna, pretože Záhreb mal byť prijatý už na aprílovom summite. Minulý týždeň ale začala slovinská politická strana zbierať 40 tis. podpisov občanov potrebných na vypísanie referenda.

Podľa Howitta je síce možné, že sa 40.000 podpisov nenájde, ale iniciatívu aj tak ľutuje. „Vyhliadka prezentovanie nejednotnej Európy na prvom summite NATO s prezidentom Obamom je mimoriadne trápna pre Európu a pre obraz, ktorý chceme mať vo svete. Myslím si, že Slovinsko utrpí v Európe, ak bude vec s referendom pokračovať,“ zdôraznil europoslanec.

  • Rokovania neúspešné

Slovinský premiér Bohur Pahor rokoval včera s chorvátskym predsedom vlády Ivom Sanaderom v Mokriciach (Slovinsko). Rozhovory ale nepreniesli žiadne hmatateľné výsledky, informovali média oboch krajín.

Slovinsko je odhodlané blokovať prístupové rokovania až kým sa nevyrieši hraničný spor, povedal nedávno Pahor.

Strany sa nedohodli ani len na formáte riešenia konfliktu. Slovinsko je naklonené iniciatíve eurokomisára Olliho Rehna – mediácii, no Chorvátsko dáva prednosť Medzinárodnému súdnemu dvoru OSN. Táto možnosť by však mohla trvať niekoľko rokov. Záhreb sa chce stať členom už možno na budúci rok, resp. v 2011.