Chorváti uzatvorili ďalšie 2 kapitoly; ich prieskumy o podpore sú vraj klamlivé

Brusel 19. apríla (TASR) – Výsledky prieskumov o slabej podpore vstupu Chorvátska do Európskej únie, zverejnených po rozhodnutí Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v prípade Anteho Gotovinu, nezodpovedajú skutočnosti: "reálna" podpora vstupu Chorvátska zo strany občanov sa vraj pohybuje v rozmedzí 55-64 percent, povedal dnes v Bruseli podpredseda chorvátskej vlády Gordan Jandrokoviča.

"Dúfam, že ďalšie prieskumy podporia moje slová, pretože podpora sa už dlhodobo pohybuje na tejto úrovni," povedal Jandrokovič, ktorý zdôraznil, že s prvostupňovým verdiktom haagskeho tribunálu Chorvátsko nesúhlasí a rozhodnutie spochybňuje právo jeho krajiny na obranu svojho územia.

Chorvátsko sa dnes opäť dostalo bližšie k cieľu v snahe o členstvo v EÚ, keď uzatvorilo ďalšie dve kapitoly prístupových rokovaní a od ich celkového ukončenia ich delí už len päť kapitol. Záhreb presvedčil o pripravenosti byť 28. členom únie v oblasti poľnohospodárstva a vidieckeho rozvoja, respektíve regionálnej politiky.

Chorváti si postavili za cieľ ukončiť rokovania do konca maďarského predsedníctva, teda do konca júna. Pre balkánsky štát zostávajú na dokončenie náročných rokovaní nasledovné kapitoly: hospodárska súťaž, rybárstvo, súdnictvo a fundamentálne právo a podmienky finančnej a rozpočtovej politiky.

Komisár pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle pochválil Chorvátov za pokrok, ale označil aj oblasti, v ktorom bude potrebné pridať.

"Chorvátsko jednoznačne prejavuje záujem riešiť zostávajúce ťažkosti čo najrýchlejšie. Medzery zostávajú v reforme súdnictva, reštrukturalizácii lodeníc, dodržiavaní základných práv a boji proti korupcii; výhrady zostávajú aj vo veci financovania politických strán," hodnotil komisár.

"Členstvo Chorvátska nebude len vecou samou o sebe. Bude signálom pre všetky oblasti západného Balkánu, že európska integrácia je funkciou dôveryhodnosti v spĺňaní všeobecných podmienok pre členstvo. Uzavretie všetkých rokovaní je teraz už na dosah ruky, cieľ sa nemení, chceme skončiť do konca júna. Maďarské predsedníctvo urobí všetko preto, aby sa tento – síce ambiciózny, ale dosiahnuteľný – cieľ v tomto termíne aj splnil," komentoval šéf maďarskej diplomacie János Martonyi, ktorý podobne ako Füle doplnil, že verdikt v prípade Gotovinu nemá na prístupový proces nijaký vplyv.

Komisár reagoval nepriamo aj na slová maďarského premiéra Viktora Orbána z minulého týždňa, ktorý tvrdil, že "v rámci únie existujú tlaky, ktoré sa snažia spomaľovať prístupový proces Chorvátska a spojiť jeho uzavretie s udelením statusu kandidátskej krajiny pre Srbsko".

"Chcem na tomto mieste odmietnuť teórie vytvárania takýchto väzieb," reagoval Füle.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem