Chorvátsko chce byť v EÚ do 2009 napriek „prestávke v rozširovaní“

 

Krátka správa:

Počas svojej návštevy Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci 5. októbra 2006 chorvátska ministerka zahraničných vecí Kolinda Grabar-Kitarovic niekoľkokrát zopakovala ambíciu svojej krajiny stať sa členským štátom EÚ do roku 2009. „Samozrejme, že máme právo vyjadriť svoje očakávania, pričom musíme mať na mysli i cieľový dátum, aby sme boli schopní rátať so všetkými záväzkami spojenými so splnením prístupových podmienok.“

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso 25. septembra 2006 požiadal o prestávku v rozširovaní a odôvodnil to tým, že si myslí, že „by nebolo múdre vpustiť ďalšie krajiny do Únie predtým, než by sa vyriešila otázka inštitucionálnych záležitostí.“ Dodal však, že by bol rád, keby Chorvátsko mohlo do spoločenstiev vstúpiť čím skôr, ak splní všetky kritériá.

Naopak, nemecká kancelárka Angela Merkelová naznačila, že prestávka v rozširovaní by bola žiadúca. Počas svojej návštevy Turecka v dňoch od 5. do 6. októbra 2006 povedala: „V tejto chvíli prebiehajú prístupové rokovania s Tureckom i Chorvátskom, ale sme si tiež vedomí toho, že v blízkej budúcnosti nebudeme môcť prijať žiadnych nových členov.”

Olli Rehn, Komisár pre rozširovanie 5. októbra ocenil snahy Chorvátska a vyjadril sa k otázke o možnej prestávke v rozširovaní. „Neznamená to, že by si EÚ nechcela plniť svoje záväzky voči krajinám juhovýchodnej Európy, ktoré predstavujú našu konsolidovanú agendu pre ďalšie rozširovanie.” Hovorí: „Kým sa Únia pripravuje na nové inštitucionálne opatrenia, postupný a dôsledne riadený rozširovací proces bude pokračovať v podobe vstupu Chorvátska a ostatných krajín Západného Balkánu. Napriek tomu, že sme opatrní v súvislosti s akýmikoľvek novými záväzkami, na tých, ktoré už voči spomínaným krajinám existujú, trváme. Pacta sunt servanda je kľúčovou európskou zásadou.”