Chorvátsko: EÚ by mala od Srbska žiadať, aby sa dištancovalo od Šešelja

Záhreb 26. novembra (TASR) – Európska únia by od Srbska ako kandidátskej krajiny mala žiadať, aby sa dištancovalo od lídra srbských ultranacionalistov Vojislava Šešelja, ktorého nedávno prepustili z väzenia Medzinárodného trestného tribunálu (ICTY) v Haagu. Podľa agentúry Reuters to dnes na zasadaní vládny vyhlásila chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová.

Chorvátsko sa členom EÚ stalo vlani. Pred prijatím ďalších členských krajín zo západného Balkánu chce EÚ vidieť lepšiu spoluprácu medzi štátmi bývalej Juhoslávie.

Haagsky tribunál prepustil Šešelja podmienečne zo zdravotných dôvodov ešte pred vynesením verdiktu v procese, v ktorom čelí obvineniam z vojnových zločinov v Chorvátsku a Bosne. Šešelj, ktorý má podľa lekárov rakovinu hrubého čreva, strávil vo väzení v Haagu takmer 12 rokov.

Do Srbska sa vrátil 12. novembra a na belehradskom letisku ho vítalo zhruba 5000 stúpencov. Po príchode sa preslávil niekoľkými kontroverznými výrokmi, napríklad, že stále verí v ideológiu „Veľkého Srbska“. Uviedol tiež, že je hrdý na to, ako sa v marci 2003 radoval zo zabitia srbského expremiéra Zorana Djindjiča.

„Jeho divé výbuchy brzdia vzťahy v regióne,“ upozornila Pusičová. „Chceme povzbudiť našich kolegov (z EÚ), aby odsúdili správanie (Šešelja) a požadujeme, aby sa srbské úrady dištancovali od jeho vyhlásení a potvrdili tým európske smerovanie Srbska,“ dodala šéfka chorvátskej diplomacie.

Pusičová hovorila o Šešeljovom správaní so šéfkou európskej zahraničnej politiky Federicou Mogheriniovou, ktorá sa tiež chce v decembri tohto roka zúčastniť diskusie na pôde Bezpečnostnej rady OSN o práci haagskeho tribunálu.

1 zsl hy