Chorvátsko podporuje snahy Macedónska o integráciu do EÚ a NATO

Záhreb 24. januára (TASR) – Chorvátsko podporuje Macedónsko v jeho snahách o vstup do EÚ a NATO, pričom dúfa, že dlhotrvajúci proces približovania sa k euro-atlantickým štruktúram sa preň už čoskoro úspešne zavŕši. Vyhlásil to dnes predseda chorvátskeho parlamentu Josip Leko, ktorého citovala agentúra HINA.

Predseda vyjadrenie učinil na stretnutí so svojím macedónskym kolegom Trajkom Veljanoskim v chorvátskej metropole Záhreb. "Je nám ľúto, že proces integrácie Macedónska do EÚ a NATO brzdia spory s Gréckom. Chorvátsko si praje, aby bol celý Balkán zjednotený v týchto inštitúciách," povedal Leko.

Veljanoski, ktorý pricestoval do Záhrebu na dvojdňovú návštevu, zagratuloval Chorvátsku k jeho prijatiu do EÚ vlani 1. júla, pričom vyjadril presvedčenie, že krajina bude v únii obhajovať aj záujmy Macedónska. Zároveň poďakoval Chorvátsku, že ako jeden zo 130 štátov sveta uznalo jeho vlasť pod jej ústavným názvom.

Záhreb uznal krajinu pod názvom Macedónska republika v roku 2009, iba niekoľko mesiacov po tom, ako Chorvátsko vstúpilo do NATO. Integráciu Macedónska do uvedených štruktúr však blokujú Atény, ktoré tvrdia, že ich severný sused nesmie používať meno Macedónsko, keďže korešponduje s pomenovaním historického gréckeho územia.

Krajinu v roku 1993 prijali do OSN, avšak pod nátlakom Atén pod provizórnym pomenovaním Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM). Grécko navrhuje aj názov Severné Macedónsko.

9 12 tth cve