Chorvátsko pristalo na Ahtisaariho

Chorvátsko tak pristalo, aspoň čiastočne, na Slovincami preferovaný model riešenia hraničného sporu. Záhreb pôvodne trval na tom, že spor by mal riešiť Medzinárodný súdny dvor OSN. To by však mohlo trvať roky, ktoré Chorvátsko k dispozícii nemá, ak sa chce stať členom EÚ, pokiaľ možno v roku 2010 alebo 2011.

Pre Chorvátov je však pristúpenie ne mediáciu aj tak len predpríprava k tomu, aby sa vec dostala aj pred súd. „Očakávame, že prístupové rokovania budú odblokované, len čo [mediačná] komisia začne pracovať,“ povedal chorvátsky prezident Ivo Sanader po stretnutí s lídrami všetkých politických strán. Podľa neho existuje v tejto otázke „celonárodný politický konsenzus“.

Slovinsko stále blokuje tretinu negociačných kapitol. „Čo musíme teraz urobiť, je pozrieť sa spolu s Európskou komisiou na mandát mediátorov, pretože my to akceptujeme s cieľom ísť pred medzinárodný súd, ktorý by vyriešil spor o hranice,“ povedal Sanader.  Komisár pre rozširovanie Olli Rehn, ktorý varoval obe strany, aby nedávali nesplniteľné podmienky pre mediáciu, privítal Chorvátske rozhodnutie. Rehn sa stretne s chorvátskym a slovinským ministrami zahraničia dnes v Bruseli.

„Študujeme detaily oboch, chorvátskej aj slovinskej pozície,“ povedal na brífingu v Bruseli.

Podľa Rehna by mohlo Chorvátsko stále ukončiť prístupové rokovania tento rok, ako to bolo plánované, za predpokladu, že Slovinsko „v krátkom čase“ stiahne svoje veto.

Slovinský minister zahraničia Samuel Zbogar zvoli opatrnejší tón keď povedal, že Slovinsko od vetovania rozhovorov okamžite neustúpi.

„Podmienky, ktoré dáva Chorvátsko, zužujú možnosti začatia mediácie. Musíme počkať na reakciu komisára Rehna [..] a na vysvetlenie od Chorvátska,“ povedal.

Chorvátsko a EÚ majú naplánované spoločné stretnutie na 27. marca, na ktorom by mohli byť rozhovory formálne naštartované. Slovinsko argumentovalo, že Chorváti v rámci prístupových rokovaní predložili Bruselu mapy, ktoré prejudikovali riešenie podľa Slovincov nedoriešeného hraničného sporu.

Slovinsko, ktoré je oklieštené na pobreží z jednej strany Talianskom a na druhej Chorvátskom, tvrdí, že je „geograficky znevýhodneným štátom“. Žiada prístup k medzinárodným vodám na severnom Jadrane. To by prinútilo Chorvátsko ustúpiť zo svojich pobrežných vôd. Sporné sú aj niektoré malé dediny na severe Istrijského poloostrova.

Rehn v januári navrhol, aby sa bývalý fínsky prezident a laureát Nobelovej ceny za mier Martti Ahtisaari z poverenia EÚ ujal riešenia. Nie je však jasné, či by mal Ahtisaariho tím navrhnúť konečné riešenie hraničného sporu alebo len najlepší spôsob, ako sa k riešeniu dopracovať.

(EurActiv/Reuters)