Chorvátsko sa nevzdalo myšlienky výstavby mostu na polostrov Pelješac

Záhreb 19. júla (TASR) – Chorvátska vláda sa dnes ústami premiéra Zorana Milanoviča vrátila po niekoľkých týždňoch k už raz zavrhnutej myšlienke výstavby Pelješackého mostu, spojnice medzi polostrovom Pelješac a zvyškom chorvátskeho územia, ktoré od seba oddeľuje teritórium Bosny a Hercegoviny.

"Domnievam sa, že tento projekt je realizovateľný s prostriedkami z fondov Európskej únie," uviedol predseda chorvátskej vlády po jej dnešnom zasadaní v Záhrebe a súčasne dodal, že ide o projekt s európskou dimenziou.

Výstavbu tohto mosta pred časom v Chorvátsku zavrhli práve kvôli priveľkým nákladom na tento projekt. Navyše Záhreb začal so Sarajevom rokovať o výstavbe iného dopravného koridoru, ktorý by si vyžiadal o čosi menej ako plánovaných 400 miliónov eur na Pelješacký most.

Chorvátsky minister infraštruktúry Siniša Hajdaš Dončič sa nechal počuť, že k výstavbe mostu by sa prikročilo iba v prípade nedohody o budovaní rýchlostnej komunikácie s Bosnou a Hercegovinou.

Idea výstavby spomínaného mosta má už viac ako desaťročie. V období vlády premiéra Iva Sanadera Chorvátsko začalo s realizáciou projektu, ktorú však neukončilo.

Kým Chorvátsko sa 1. júla budúceho roka stane plnoprávnou členskou krajinou Európskej únie, Bosna a Hercegovina nie je členom EÚ a tak by únia musela osobitne schvaľovať finančnú pomoc na spoločný projekt oboch krajín.

Zdroj: APA

5 le juh