Chorvátsky eurokomisár Neven Mimica bude mať na starosti ochranu spotrebiteľov

Záhreb/Brusel 25. apríla (TASR) – Chorvátsko bude mať po vstupe do rodiny členských krajín Európskej únie svojho eurokomisára v osobe Nevena Mimicu, doterajšieho vicepremiéra vládnej Sociálnodemokratickej strany (SDP).

Nomináciu zo Záhrebu potvrdil dnes šéf Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso s tým, že Mimica dostane portfólio ochrany spotrebiteľov.

José Manuel Barroso označil dezignovaného eurokomisára za "skúseného a angažovaného Európana, ktorý môže významnou mierou prispieť k prácu EK, osobitne v kritickej sfére ochrany spotrebiteľov". Túto agendu má v súčasnosti na starosti maltský eurokomisár pre zdravotníctvo Tonio Borg.

Rodák zo Splitu, ekonóm a diplomat, ktorý bol v rokoch 2001-2003 ministrom pre európsku integráciu vo vládnom kabinete premiéra Ivicu Račana a v minulosti pôsobil aj v Egypte a Turecku, pôsobil aj ako chorvátsky šéfvyjednávač pred vstupom krajiny do Svetovej obchodnej organizácie v novembri 2000. V období rokov 2007-2011 bol podpredsedom chorvátskeho parlamentu.

Mimica by sa funkcie v EK mal ujať po schválení Európskym parlamentnom a prijatí príslušného uznesenia Rady EÚ po vstupe jeho krajiny do EÚ 1. júla 2013.

12 5 len juh