Chorvátsky kandidát na eurokomisára bude v utorok čeliť výsluchu europoslancov

Brusel 3. júna (TASR) – Chorvátsky kandidát na 28. člena Európskej komisie (EK) Neven Mimica by sa mal ujať rezortu na ochranu spotrebiteľov od 1. júla tohto roku. Poslednou prekážkou preňho bude utorňajšie (4.6.)vypočúvanie pred poslancami Európskeho parlamentu (EP), ktorý vďaka Lisabonskej zmluve dostal právomoc na odobrovanie členov EK.

V utorok sa Mimica dostane do krížovej paľby otázok členov Výboru EP pre ochranu spotrebiteľa a bezpečnosť potravín. Musí byť pripravený odpovedať na odborné otázky týkajúce sa rezortu, ktorý bude riadiť, ale aj na otázky súvisiace s európskymi záležitosťami či jeho doterajšou profesionálnou kariérou.

Keď sa Chorvátsko 1. júla stane v poradí 28. členom EÚ, post komisára, ktorý tejto krajine pripadol už musí byť personálne obsadený. Takisto aj dvanásť mandátov v europarlamente, na ktoré má Chorvátsko nárok.

Neven Mimica dostal šancu stať sa historicky prvým eurokomisárom Chorvátska. Má za sebou bohatú diplomatickú kariéru a skúsenosť z pôsobenia vo vláde. Od roku 2011 zastával funkciu podpredsedu vlády pre zahraničné veci a európsku integráciu. V chorvátskej exekutíve zastával viacero pozícií súvisiacich s Európskou úniou.

Mimica bol hlavným vyjednávačom Chorvátska pre uzavretie asociačnej a stabilizačnej dohody s EÚ. Viedol rokovania o začlenení Chorvátska do EÚ a Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ako aj rokovania o vstupe jeho krajiny do Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA).

Mimica je vzdelaním ekonóm. Ako kariérny diplomat pôsobil na juhoslovanskom a neskôr chorvátskom veľvyslanectve v Egypte, neskôr bol veľvyslancom v Ankare.

Je členom chorvátskej Socialistickej demokratickej strany, ktorá v EP bude súčasťou frakcie socialistov a demokratov (S&D).

V Európskej komisii bude viesť rezort na ochranu spotrebiteľov, ktorý sa vyčlení spod spoločného rezortu pre zdravie. Tomu bude aj naďalej šéfovať maltský komisár Tonio Borg.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab