Chorvátsky prezident by o EÚ napísal operu so šťastným koncom

Európa nie je len o účasti na spoločnom európskom trhu, ale je to aj model spoločnosti založený na demokracii a ľudských právach, čo je pre Chorvátsko veľmi príťažlivé, poznamenal na konferencii na tému Revitalizácia európskeho sna.

Európania majú rôzne názory na ekonomickú krízu, no tých sa Josipović podľa vlastných slov nebojí, pretože „tento spôsob myslenia môže vygenerovať dobré nápady a konštruktívnu kritiku“.

Bez ohľadu na krízu vidia Chorváti európske krajiny ako vysoko rozvinuté, kde je každodenný život jednoduchší a úspešnejší než v iných krajinách. „Kvôli tomuto je európsky sen stále atraktívny,“ ale „ak neprekonáme krízu, môže sa stať, že táto príťažlivosť vymizne, a to ovplyvní budúcnosť európskeho projektu," povedal.

Josipović poznamenal, že Európania nevidia to, čo dosiahli, hoci európsky projekt je „skutočne dobrým projektom“, ktorý je pre Balkán modelom.

Hľadanie partnerov

Chorvátsko sa snaží premostiť rozdiely v krajinách bývalej Juhoslávie. Namiesto vedúcej úlohy však podľa Josipovića hľadajú partnerstvá v regióne. „Snažíme sa propagovať európske hodnoty, priateľstvo, spoluprácu. Jednoznačne to však nemôžeme urobiť sami. Preto preferujem partnerstvo pred vodcovstvom.“

Josipović verí, že „každý sa môže zmeniť“, podotkol v súvislosti s novým srbským prezidentom Tomislavom Nikolićom, ktorý si ako prvú zahraničnú návštevu vybral Rusko. „Dúfam, že prezident Nikolić dokáže zmeniť svoje postoje na susedstvo, vojnu a mier, a ak tak urobí, určite môžeme spolupracovať,“ povedal chorvátsky prezident.

Dodal, že Európska únia by mala formulovať jasnejšiu stratégiu pre západný Balkán, Stredomorie, strednú Európu a celú post-komunistickú časť Európy. „Sme pripravení a máme záujem stať sa protagonistami ďalšej transformácie a europeizácie – v pozitívnom zmysle slova – celej Európy," zhrnul.

Prepis celého rozhovoru v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.