Chorvátsky expremiér žiada späť mandát

Súčasná premiérka Jadranka Kosorová, ktorá pred viac ako rokom Sanadera nahradila na čele krajiny vyhlásila, že ide o pokus potopiť vládu a vytvoriť chaos v momente, ktorý je pre krajinu kľúčový z hľadiska integrácie do EÚ. Informovala o tom agentúra HINA.

Sanader prekvapivo rezignoval v júli 2009 uprostred svojho druhého volebného obdobia. Svoje rozhodnutie nikdy poriadne nevysvetlil. Kosorová neskôr zabezpečila Sanaderovo vylúčenie zo strany HDZ.

Pred návratom do Chorvátska, 3. októbra, Sanader prednášal na Harrimianovom Inštitúte Kolumbijskej Univerzity v New Yorku.

Sanader bol v roku 2007 zvolený aj do parlamentu, jeho miesto však počas výkonu premiérskych funkcií, zastával iný člen vládnej strany.

Podľa expertov má Sander dva dôvody, pre ktoré sa vracia do politiky. Jedným z ich môže byť naozaj snaha položiť Kosorovej vládu. Tým druhým často spomínaným je snaha dočasne získať imunitu pred trestným stíhaním za konanie ktoré sa datuje do času, keď bol premiérom.

Sanadera pred pár dňami vypočúvali v súvislosti s okolnosťami, za akých maďarská spoločnosť MOL prebrala kontrolu nad podielmi chorvátskej ropnej spoločnosti INA.

Niektorí zo expremiérových najbližších spolupracovníkov boli zadržaní a obvinení z korupcie. Miestne médiá špekulujú, že séria zatknutí by mohla naznačovať, že čoskoro príde k oficiálnemu obvineniu samotného Iva Sanadera.

Po Sanaderovej rezignácii Kosorová odštartovala v Chorvástku boj s korupciou, za ktorú si vyslúžila pochvalu od Európskej únie. Záhreb dúfa, že sa čoskoro stane 28. členom Európskej únie.

Budúcu stredu by mala špeciálna komisia posúdiť Sanaderovu žiadosť a jej súlad so zákonom. Komisia by potom mala informovať parlament o svojom rozhodnutí, ktoré musí ešte podporiť plénum.