Čierna Hora čaká na začiatok prístupových rokovaní

Ostrov Sveti Stefan, Budva, Čierna Hora, foto: Tomáš Siviček

„Očakávam, že Čierna Hora získa odporúčanie pre štatút kandidáta (na vstup do EÚ) v novembri“, povedal na tlačovej konferencii počas návštevy Slovinska čiernohorský premiér Milo Djukanovič.

Európska komisia vydá svoj posudok o pripravenosti Podgorice 10. novembra. Krajina stále trpí negatívnym imidžom raja pre pašerákov a pranie špinavých peňazí. Podľa premiéra si však zaslúži posunúť sa na ďalšiu oficiálnu úroveň v integračnom procese za to „čo doteraz urobila s hospodárskymi a demokratickými reformami“.

Djukanovič ale dodal, že dúfa, že Čierna Hora tiež dostane odporúčanie na začatie prístupových rokovaní, keďže príklad Macedónska ukazuje, že získať kandidátsky štatút nestačí.

Macedónsko je kandidátskou krajinou na vstup do EÚ už od roku 2005, stále ale nedostalo zelenú na začiatok samotných rokovaní, najmä kvôli vlečúcemu sa sporu s Gréckom o meno krajiny.

Chorvátsko, ktoré v 2005 začalo prístupové rokovania, by sa malo stať 28. členom Európskej únie v horizonte dvoch rokov. Srbsko, ktoré do roku 2006 tvorilo s Čiernou Horou jeden štát, je v komplikovanejšej situácii, najmä kvôli nedoriešenej otázke Kosova a vyšetrovaniu vojnových zločinov.

Podľa čiernohorského premiéra Mila Djukanoviča vykáže ekonomika jeho krajiny v roku 2010 rast, no neuviedol konkrétne čísla. Tento rok sa ale očakáva 5 % nárast v sektore turizmu, po tom čo v roku 2009 v porovnaní s predchádzajúcim rokom (2008) stagnoval.

„Priemysel a výroba sú v podobnej situácii a preto si myslím, že je realistické projektovať, že na konci roka budeme v rastovej zóne“, povedal Djukanovič.

Odmietol odpovedať na otázku, kedy plánuje odstúpiť z postu premiéra krajiny, ako nedávno avizoval. Dodal, že celú pozornosť momentálne sústreďuje na vykonávanie svojej funkcie hoci sa zamýšľa aj nad tým „čo by mohol robiť so svojim životom v budúcnosti". 

Čiernohorský premiér, ktorý dominuje politickej scéne 670-tisícovej krajiny už dve dekády, vyzval EÚ, aby v politike rozširovania pokračovala.

„Je naozaj v záujme Európy, aby pokračovala so zjednocovaním. Je to strategická vízia. Ak Európa zlyhá v ponúknutí vízie obávam sa, že stratí konkurencieschopnosť v porovnaní s ostatnými svetovými hráčmi“, povedal.

EurActiv/Reuters