Čierna Hora je oficiálne kandidátskou krajinou

Ostrov Sveti Stefan, Budva, Čierna Hora, foto: Tomáš Siviček

K Chorvátsku, Macedónsku, Islandu a Turecku pribudla po summite 16.-17. decembra Čierna Hora. Všetky tieto krajiny sú kandidátskymi štátmi na vstup do EÚ. Priznanie tohto štatútu oprávňuje Čiernu Horu k začatiu prístupových rozhovorov. Ich oficiálne spustenie ale zatiaľ nebolo stanovené a pravdepodobne sa tak ani v dohľadnej dobre nestane. 

Toho si je vedomá aj čiernohorská vláda, ktorá uznáva potrebu ďalších reforiem. „Rozhodnutie lídrov dvadsaťsedmičky je povzbudením pre Čiernu Horu a potvrdením nášho dlhodobého úsilia“, povedal podpredseda vlády Igor Lukšić pre nemeckú agentúru DPA.

Európska komisia navrhla udelenie kandidátskeho štatútu pre Čiernu Horu v novembri tohto roku, pričom zdôraznila niekoľko oblastí, kde musí Podgorica v reformách pridať. Podľa európskeho komisára pre rozšírenie Štefana Füleho má Čierna Hora stále velké nedostatky v právnej oblasti a jej predstavitelia majú definovaných sedem základných priorít, ktoré musia splniť , aby mohli byť začaté prístupové rozhovory.

Napriek tomu, že je Čierna Hora oficiálne parlamentnou demokraciou, kontrola vlády v Podgorici zo strany parlamentu je slabá, píše sa v hodnotiacej správe, ktorú každý rok vydáva Európska komisia. Komisia má tiež výhrady k fungovaniu trhovej ekonomiky.

Podobne ako Albánsko, bojuje aj Čierna Hora s organizovaným zločinom a všadeprítomnou korupciou, příliš sa jej nedarí pokročiť ani v reformách súdnictva  a vnútra.  

Nádeje sa spájajú aj s očakávaným nástupom Igora Lukšica, ktorý by mal v najbližších týždňoch vystriedať  dlhoročného premiéra Mila Djukanoviča vo funkcii predsede vlády.

Len 43-ročný Lukšic, súčasný černohorský ministr financií a podpredseda vlády vykazuje podľa západných pozorovateľov odhodlanie k reformám, je však otázne, akú má podporu vo vládnucej Demokratickej strane socialistov (DPS).