Čierna Hora: Krajina musí znížiť svoje verejné výdavky, varuje šéf misie MMF

Podgorica 14. februára (TASR) – Čierna Hora musí nutne znížiť svoje verejné výdavky, aby tak zabránila rastúcemu dlhu, uviedol dnes šéf misie Medzinárodného menového fondu (MMF) pre bývalú Juhosláviu Nadím Iláhí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Očakáva sa, že Čierna Hora bude nasledovať Chorvátsko pri vstupe do EÚ, avšak najskôr musí preukázať, že pokročila v riešení otázky hlboko zakorenenej korupcie a organizovaného zločinu.

"Finančné rezervy sú vyčerpané, a preto je prioritou rozpočtová konsolidácia," uviedol vo svojom stanovisku Iláhí.

Globálna ekonomická bublina sa v malej jadranskej krajine so 680.000 obyvateľmi podpísala pod nárast obchodu s nehnuteľným majetkom, ale odvtedy na jej ekonomiku negatívne vplývala hospodárska kríza. Ekonomika Čiernej Hory je pritom závislá od turizmu, realitného trhu a vysoko zadlženého oceliarskeho a hlinikárskeho priemyslu.

Vláda si tento rok od medzinárodného spoločenstva plánuje požičať približne 250 miliónov eur. Rozpočtový deficit krajiny na rok 2013 je stanovený na 95,3 milióna eur, čo predstavuje 2,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Oproti minulému roku ide o pokles o 3,3 %. Iláhí takisto vyzval na zlepšenie právnych a administratívnych postupov v krajine.

1 tth gl