Čierna Hora uzavrela v Bruseli druhú prístupovú kapitolu

Brusel 15. apríla (TASR) – Čierna Hora dnes v Bruseli v rámci prístupovej konferencie provizórne uzatvorila druhú kapitolu z celkového počtu 35 potrebných pre vstup krajiny do Európskej únie.

Kapitola, na uzatvorení ktorej sa dohodli predstavitelia Bruselu a Podgorice, sa týka oblasti kultúry a vzdelávania (kapitola č. 26). Už vlani v decembri sa čiernohorskej delegácii podarilo uzatvoriť kapitolu o vede a výskume.

Ide o takzvané ľahšie prístupové kapitoly a Čierna Hora má pred sebou ešte dlhú cestu k dosiahnutiu členstva v EÚ. Spolu 35 prístupových kapitol pokrýva všetky oblasti komunitárneho práva. Každá jedna kapitola pokrýva špecifickú oblasť činností – od dopravy a energetiky, cez ekonomickú a finančnú politiku až po poľnohospodárstvo, spravodlivosť či daňový systém – a sleduje pripravenosť a zlučiteľnosť zákonov kandidátskej krajiny s legislatívou EÚ.

Čierna Hora dostala štatút kandidátskej krajiny v roku 2010 a na summite EÚ z júna 2012 bolo rozhodnuté o začatí prístupového procesu.

Predstavitelia EÚ v súvislosti s prístupovým procesom vyzývajú čiernohorské úrady, aby predovšetkým zintenzívnili boj proti korupcii a organizovanému zločinu a zaistili nezávislosť súdneho systému.

Čierna Hora bude v priebehu tohto týždňa prvou zastávkou pre šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú, ktorá v rámci svojho balkánskeho miniturné ešte navštívi aj Albánsko a Macedónsko.

"Odchádzam na západný Balkán, aby som zdôraznila záväzky Európskej únie pre európsku perspektívu pre krajiny tohto regiónu. Posnažím sa posmeliť lídrov krajín, aby pokračovali v reformnom procese a upevňovaní dobrých susedských vzťahov," uviedla Ashtonová v správe pre médiá.

Po očakávanom vstupe Chorvátska do EÚ, 1. júla tohto roku, sa najväčšie integračné šance z krajín západného Balkánu dávajú práve Čiernej Hore.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh