Čierna Hora: vytúžená nezávislosť?

čierna hora, djukanovič

 

Krátka správa

Za nezávislosť Čiernej Hory od Srbska hlasovalo podľa odhadov medzi 55,3% až 56,3% občanov. Tento výsledok referenda z 21. mája je tesnou väčšinou, ktorá iba mierne prekračuje hranicu, stanovenú v podmienkach referenda, ktoré sa uskutočnilo pod mandátom EÚ – minimálne 55% platných odovzdaných hlasov pre nezávislosť.

Líder pro-srbskej unionistickej strany Predrag Bulatovič preto odmietol uznať porážku a hovoril o destabilizácii a podvodoch: „Výsledky nie sú definitívne, kým ich nepotvrdí štátna referendová komisia,“ vyhlásil, a vyzval vládu, aby odporučila svojim prívržencom opustiť ulice.

Tábor separatistov pod vedením premiéra a bývalého prezidenta Mila Djukanoviča však v hlavnom meste Čiernej Hory Podgorica už začal oslavy, sprevádzané ohňostrojmi a delovými salvami.

Bez ohľadu na požiadavky EÚ je referendum len ďalším krokom v 15 rokov trvajúcej dezintegrácii Juhoslávie. Voľná federácia Srbska a Čiernej Hory bola vytvorená v roku 2003 s cieľom nahradiť zvyšky Juhoslávie. EÚ bola v tej dobe proti separatistickým ambíciám Čiernej Hory. Dnes sa Srbsko i Čierna Hora uchádzajú o členstvo v EÚ.