Čína: V Pekingu sa začali rokovania medzi Čínou a EÚ

Peking 21. novembra (TASR) – Vrcholní predstavitelia Číny a Európskej únie (EÚ) sa dnes stretli v Pekingu na každoročnom summite lídrov, ktorý je tento rok venovaný bilaterálnej investičnej dohode a dlhodobej strategickej spolupráci. Informovala o tom agentúra DPA.

Obojstranné rokovania, ktoré podľa predstaviteľov EÚ majú byť venované obchodu a investíciám, prístupu na trh a „potrebe zabezpečenia zeleného rozvoja“, budú viesť čínsky premiér Li Kche-čchiang, predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barosso. Van Rompuy v stredu večer čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi povedal, že stretnutie má „veľký význam pre formovanie vzťahov medzi Čínou a EÚ v nadchádzajúcich rokoch“.

„EÚ a Čína budú skutočne zohrávať významnú úlohu v zaistení bezpečnosti, prosperity a udržateľného rozvoja nielen pre obe spoločenstvá, ale v celosvetovom meradle,“ povedal Van Rompuy.

Obe strany by mali „byť proti protekcionizmu vo všetkých jeho podobách,“ a rozširovať spoluprácu v oblasti obchodu, investícií, urbanizácie, vedy, výskumu vesmíru a environmentálnych technológií, uviedol čínsky prezident.

Dnes budú predstavitelia Číny a EÚ rokovať o ľudských právach, inovácii, urbanizácii, zákonnosti, poľnohospodárstve, energii, klimatických zmenách, bezpečnostnej spolupráci a medzinárodných otázkach vrátane sýrskej krízy.

3 luk zsl