Čínsky premiér Li Kche-čchiang skritizoval Brusel za kroky proti čínskym firmám

Zürich 26. mája (TASR) – Čínsky premiér Li Kche-čchiang skritizoval Európsku úniu za pripravované kroky proti čínskym výrobcom fotovoltaických produktov a telekomunikačných zariadení s tým, že takéto riešenie poškodí obe strany. Informovala o tom agentúra AP.

Európska únia chce zaviesť antidumpingové clá na čínske solárne panely za nepovolené štátne dotácie, ktoré umožňujú vyvážať ich do EÚ pod úrovňou výrobných nákladov, a uvažuje aj o preskúmaní obchodných praktík čínskych výrobcov telekomunikačných zariadení Huawei a ZTE. Čínsky premiér počas svojej návštevy Švajčiarska však uviedol, že takéto kroky iba poškodia spotrebiteľov v Európskej únii a môžu viesť k posilneniu protekcionizmu vo svete.

"Kroky proti týmto výrobcom poškodia ako čínsky priemysel a pracovné miesta, tak aj záujmy európskych firiem a spotrebiteľov," uviedol Li Kche-čchiang v Zürichu. Ako dodal, Čína s takýmto postupom absolútne nesúhlasí.

Premiér, ktorý so švajčiarskym prezidentom Uelim Maurerom v piatok (24.5.) podpísal memorandum o porozumení umožňujúcom vytvorenie dohody o voľnom obchode, neuviedol, ako by Peking mohol na kroky EÚ reagovať. Jeho vyjadrenia ale môžu vyvolať obavy, že čínska vláda prijme odvetné opatrenia napríklad proti európskym dodávateľom telekomunikačných zariadení, ktorí sa chcú presadiť na čínskom trhu.

2 20 dan vs