Článok trestného zákona je stále problém

Krátka správa

Komisia žiada, aby Turci pozmenili právnu úpravu, na základe ktorej môžno súdiť ľudí ako napríklad nositeľa nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk. Článok 301 platí len od roku 2005 a ukladá trest za urážku „tureckosti“ medzi 6 mesiacmi a troma rokmi väzenia.

Pamuka obvinili za jeho výroky o masovom zabíjaní Kurdov a Arménov počas prvej svetovej vojny. Ďalším prominentný obvineným na základe tohto článku bol novinár turecko-arménskeho pôvodu Hrant Dink, ktorý sa neskôr sa stal obeťou vraždy.

Paradoxne bola reforma trestného zákonníka prijatá pred otvorením prístupových rokovaní s EÚ a bola jednou z kľúčových reforiem pre priblíženie sa k Únii. Ukladala vyššie tresty za porušovanie ľudských práv, mučenie a posilnila práva žien a detí. Nacionalisticky orientovaní prokurátori však článok 301 radi využívajú proti novinárom či spisovateľom.

Obvinenie za urážku armády sa takmer ušlo aj členovi zahraničného výboru EP za stranu Zelených a zástancovi členstva Turecka v EÚ Joostovi Lagendijkovi. Prokurátor však stíhanie odmietol. 

Turecký prezident Abdullah Gül vyhlásil, že na základe kritizovaného článku nebol nikto uväznený. Obvinených však bolo viac než 60 ľudí.

Gül sa stal prezidentom napriek nesúhlasu armády a masových protestoch proti jeho kandidiatúre v lete tohto roku. Opozícia mu vyčítala, že má islamistické pozadie a varovala pred narušením sekulárneho charakteru štátu. Sám Gül vyhlásil ešte vo februári, že očakáva zmenu článku v „blízkej budúcnosti“.  

Hoci Komisia nechce kvôli spornému článku otvoriť rokovania v kapitolách týkajúcich sa súdnictva a ľudských práv, je ochotná pristúpiť, hneď ako to bude možné, k rozhovorom o ochrane spotrebiteľa, zdravia a transeurópskych dopravných sieťach.


Diskutujte:  Patrí Turecko do Európskej únie?