Člen vedenia ECB J. Asmussen počíta s dohodou o pomoci Cypru do konca marca

Berlín 11. februára (TASR) – Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen očakáva dohodu o poskytnutí záchranného balíka Cypru do konca budúceho mesiaca. Zároveň dodal, že politici v Nemecku, jeho domovskej krajine, by sa nemali snažiť odkladať dohodu až na obdobie po nemeckých parlamentných voľbách. Tie sa uskutočnia v septembri tohto roka. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Ako Asmussen uviedol pre dnešné vydanie denníka Handelsblatt, očakáva, že program pomoci pre Cyprus bude pripravený do konca marca. "Jedna vec je istá: ak sa Cypru nepomôže, krajina sa nevyhne platobnej neschopnosti," povedal. Varoval, že neochota pomôcť systémovo dôležitej krajine eurozóny "ohrozí celý pokrok, ktorý sa eurozóne podarilo v rámci riešenia dlhovej krízy minulý rok dosiahnuť – čo by malo veľmi vážne finančné aj politické dôsledky".

Nemeckí politici, vládni aj opoziční, stále váhajú so súhlasom pomoci Cypru, ktorej objem sa odhaduje na 17,5 miliardy eur. Dôvodom je fakt, že Cyprus je považovaný za daňový raj pre bohatých Rusov, z ktorých mnohí krajinu podľa Nemecka, ale aj ďalších štátov, využívajú na pranie špinavých peňazí. To však cyperská vláda odmieta a trvá na tom, že v tomto smere spĺňa všetky medzinárodné štandardy.

Asmussen upozornil, že pomoc Cypru nebude "jednosmernou ulicou" a vláda v Nikózii bude musieť splniť viaceré "náročné podmienky" vrátane väčšej transparentnosti svojich bánk. Zároveň dodal, že by bolo vhodné, aby plnenie medzinárodných noriem v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí preskúmala niektorá z medzinárodných audítorských firiem.

1 2 dan vs