Členské štáty EÚ sa technicky dohodli na sankciách voči Líbyi

Brusel/Berlín 25. februára (TASR) – Členské štáty Európskej únie sa dnes dohodli na aplikovaní sankcií voči líbyjskému vládnemu režimu.

S odvolaním sa na nemecké diplomatické zdroje o tom informovala agentúra DPA s dodatkom, že dohodnuté body formálne odsúhlasia ministri únie na budúci týždeň.

Sankcie budú mať podobu embarga na obchod so zbraňami, zákazu cestovania a zamrazenia finančných aktív pre predstaviteľov vlády autokratického vodcu Líbye Muammara Kaddáfího.

Už v stredu vysoká predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová oznámila, že s Líbyou sa zastavili rokovania o dohode o spolupráci a členské krajiny sa dohodli na pozastavení licencovania vývozu zbraní do tejto africkej krajiny.

Embargo sa viaže na všetky druhy vojenského tovaru, ktoré by mohli byť potenciálne použité proti prodemokratickým protestujúcim. Presný zoznam ľudí, ktorých sa zamrazenie účtov a zákaz navštíviť krajiny Únie bude týkať, zatiaľ nie je známy.

Diplomati potvrdili, že Taliansko nebolo nadšené z prijatia sankcií, čo odôvodňovalo obavou o bezpečnosť občanov EÚ, ktorí sa momentálne stále nachádzajú v Líbyi.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy