Clintonová a Ashtonová rokovali v Kosove

Priština 31. októbra (TASR) – Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová dnes počas návštevy Prištiny presviedčali kosovských Srbov, že ich domov je v „najmladšej krajine Európy“. Na predstaviteľov Kosova zároveň naliehali, nech pokročia v rokovaniach so Srbskom a uskutočnili potrebné reformy, aby sa Kosovo i Srbsko mohli v budúcnosti stať členmi EÚ.

„Je na to potrebná politická vôľa a dokonca odvaha…, ale my pomôžeme Kosovu i Srbsku,“ povedala Clintonová po tom, ako sa s Ashtonovou stretli s kosovským premiérom Hashimom Thacim i prezidentkou Atifete Jahjagovou.

Kosovo vyhlásilo jednostranne nezávislosť v roku 2008 – Srbsko ju neuznalo, avšak viaceré krajiny sveta vrátane USA a 22 z 27 štátov EÚ áno.

Srbsko prejavilo ochotu rokovať s Kosovom, ale odmieta oficiálne uznať jeho zvrchovanosť.

Spojené štáty dúfajú, že Kosovo sa stane aj členom NATO a stabilita regiónu ukončí proces balkanizácie, ktorý sa pred 20 rokmi začal rozpadom Juhoslávie. Stabilitu ohrozujú menšiny v Bosne a Kosove, komentuje agentúra Associated Press (AP).

Clintonová a Ashtonová, ktoré cestujú po Balkáne, chcú, aby Srbsko a jeho bývalá provincia obnovili rokovania pod záštitou EÚ o normalizácii vzťahov a vyriešili vzájomné pohraničné problémy, ktoré vyplynuli z odtrhnutia.

Veľkým zdrojom napätia je severné Kosovo, obývané šesťdesiattisícovou srbskou väčšinou, ktorá odmieta zvrchovanosť kosovských orgánov a chce nezávislosť alebo spojenie svojho územia so Srbskom. EÚ a USA tvrdia, že ani jedno nie je možné, píše AP.

Obe šéfky diplomacie dnes navštívili srbský pravoslávny kostol sv. Mikuláša v Prištine, dejisko protisrbských nepokojov v roku 2004. Clintonová sa tam stretla so skupinou kosovských Srbov, ktorí sa vrátili z exilu a prijali vládne funkcie, aby podporili širšiu repatriáciu etnických Srbov.

Stretla sa aj s druhým najvyšším predstaviteľom srbskej pravoslávnej cirkvi v Kosove, s kňazom kostola a dvoma srbskými ministrami v kosovskej vláde. Kostol, ktorý v nepokojoch v roku 2004 zapálili, je považovaný za symbol úsilia kosovských orgánov o integráciu.

Ashtonová povedala, že cesta Kosova do EÚ nebude jednoduchá, „časom sa však stane krajinou, kde bude platiť zákon a zavládne poriadok“.

V pondelok Clintonová a Ashtonová navštívili Bosnu a Srbsko a dnes odcestujú z Kosova do Albánska. Šéfka americkej diplomacie ukončí svoju návštevu Balkánu v Chorvátsku, spresnila agentúra DPA.

2 3 žab dem