Clintonová: Bosne uteká vlak

Zdroj: Európsky parlament

Manželka 42. prezidenta Spojených štátov Billa Clintona, ktorý stál pri rokovaniach o Daytonskej mierovej dohode (1995, ukončila vojnu v bývalej Juhoslávii) , navštívila univerzitu v hlavnom meste Sarajeve, kde sa prihovorila študentom.

„Nenávisť ustúpila, ale nacionalizmus pretrváva. Prísľub väčšej stability a príležitostí, ktorý predstavuje integrácia do Európy zatiaľ zostávajú mimo dosah,“ povedala šéfka americkej diplomacie. Krajinu vyzvala, aby sa prestala zaoberať etnickými spormi a sústredila sa na plnenie podmienok pre vstup do EÚ a eventuálne NATO.

„Vaši susedia už urobili veľké kroky tým smerom. Viete, že neexistuje žiadna lepšia možnosť ako dosiahnuť udržateľný ekonomický rast a dlhodobú politickú stabilitu, než integrovaním s Európou,“ povedala Clintonová. „Teraz je čas, aby zaznel hlas občanov tejto krajiny.“

Clintonovej cesta ju zaviedla tiež do Srbska aj Kosova. Bosnu a Hercegovinu navštívila len týždeň po tom, čo sa tam konali voľby do centrálnych orgánov.

Americká administratíva dúfa, že návštevou podporí politickú reprezentáciu krajiny v zatiaľ nevýraznej snahe posilniť centrálne inštitúcie naštartovať politické a ekonomické reformy.

„Clintonovská rodina je pripravená osobne sa angažovať v Bosne a Hercegovine pretože Bill Clinton by rád videl, aby sa tento projekt úspešne ukončil“, povedal novozvolený prezident bosnianskych moslimov Bakir Izetbegovič, keď popisoval rozhovor s Hillary Clintonovou.

„Falošné sľuby“

V Sarajeve Clintonová prehovorila k mladým ľudom, ktorí si vojnu z rokov 1992-1995 sotva pamätajú. Zahynulo počas nej asi 100 000 ľudí.

„Vyzvala som ich, ako vyzývam všetkých občanov, aby odmietli falošné sľuby a nacionalistickú agendu, ktorá slúži len záujmom jej protagonistov“, povedala na stretnutí s lídrami všetkých troch štátotvorných etník na otvorení nového veľvyslanectva USA v Sarajeve.

„Nikto nezabezpečí stabilnú a prosperujúcu budúcnosť tejto krajiny tým, že bude živiť animozity z minulosti. Tie povedú len k väčšej nedôvere, rozporom, stagnácii a chudobe“, dodala.

EurActiv/Reuters