Clintonová v Budapešti: Cieľom spolupráce EÚ a NATO je ochrana demokracie

Budapešť 30. júna (TASR) – Cieľom spolupráce medzi Európskou úniou a Severoatlantickou alianciou je ochrana demokracie a ľudských práv, vyhlásila dnes v Budapešti ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová.

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI šéfka americkej diplomacie na otvorení budapeštianskeho Inštitútu Toma Lantosa pre ľudské práva zdôraznila, že úlohou vlád a občianskych organizácií je rozširovanie demokracie.

„Pre každú demokratickú krajinu – teda aj pre USA a Maďarsko – je dôležité budovanie vlastných inštitúcií. Pritom však je potrebné pomáhať aj novým demokraciám a nie je možné dopustiť ani to, aby už fungujúce demokracie sa vrátili späť z cesty rozvoja. Aj v Spojených štátoch existujú rozdielne názory medzi stranami a politikmi, ale Tom Lantos veril, že v zásade každý z nich stojí na strane slobody a demokracie,“ povedala v prejave Clintonová.

Centrum pre ľudské práva pomenované po zosnulom členovi americkej Snemovne reprezentantov Tomovi Lantosovi, ktorý bol maďarského pôvodu, otvorili v rámci prebiehajúceho „transatlantického týždňa“. Úlohou inštitútu bude podpora menšín v Európe a v iných častiach sveta.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh