Cohn-Bendit: Zosilnenie kontroly maďarských médií je útokom na slobodu tlače

Kolín nad Rýnom 23, decembra (TASR) – Plánované zosilnenie kontroly médií v Maďarskej republike kritizoval dnes spolupredseda frakcie zelených v Európskom parlamente Daniel Cohn-Bendit, ktorý ju označil za "útok na slobodu tlače".

V stanovisku pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk uviedol, že Maďarsko sa prijatím kontroverzne vnímaného mediálneho zákona dostalo na cestu smerujúcu do "komunistickej diktatúry dohľadu". Pre Európsku úniu bude za takýchto okolnosti blížiace sa úradujúce predsedníctvo Maďarska v spoločenstve "ťažko stráviteľné," konštatoval známy predstaviteľ európskych zelených.

Aj keď článok 7 európskej zmluvy umožňuje uvalenie sankcií v prípade jednoznačného nebezpečenstva vážneho porušenia európskych hodnôt niektorým z členských štátov, Daniel Cohn-Bendit na to v danom prípade priveľa šancí nevidí a súčasne upozorňuje, že v mediálnej oblasti panujú "strašné" pomery aj v iných členských štátoch EÚ, tak napríklad v Rumunsku alebo v Taliansku.

Daniel Cohn-Bendit, rodák z Francúzska, ktorý vyrastal v Nemecku, patril v roku 1968 k vedúcim osobnostiam francúzskeho študentského hnutia. V Európskom parlamente zastupuje od roku 1994 striedavo nemeckých a francúzskych zelených.

12 le