COVID-19: Česi už bez rúška von nemôžu, Rusi šíria o nákaze falošné správy

Ilustračný obrázok. Dobrovoľníčka z ČR Vendula Stoklasková pri výrobe rúšok. [EPA-EFE/Martin Divisek]

Česká vláda obmedzila pohyb na verejnosti pre ľudí bez rúška. Ruší sa súťaž Eurovízia aj festival Glastonbury. 

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Z Ruska sa šíria falošné správy o tom, že koronavírus vytvorili ľudia zámerne.

Z dokumentu Európskej únie, ktorý zverejnila agentúra Reuters vyplýva, že ruské médiá začali dezinformačnú kampaň proti Západu za účelom vyvolania paniky a zhoršenia vplyvu šíriaceho sa vírusu. Ruská dezinformačná kampaň je postavená na publikovaní falošných správ na internete v rôznych európskych jazykoch. Chce tak zároveň Európe sťažiť informovanie o pandémii.  Špecializovaná databáza Únie zaznamenala od 22. januára takmer 80 falošných správ o koronavíruse. Kremeľ v stredu 18. marca obvinenia so šírenia falošných správ poprel, túto taktiku popiera aj samotný Vladimír Putin. Rusi napríklad píšu o tom, že koronavírus je menej škodlivý ako sezónna chrípka alebo že vírus skoncuje s civilizáciou a so svetom v podobe, v akej ho poznáme. Ruské médiá však nie sú v oslovovaní širšej verejnosti v Európe úspešné, falošné správy ale poskytujú odrazovú platformu pre populistov a polarizujú informovanosť o šírení sa nového vírusu vo svete.

Ruší sa festival Glastonbury aj Eurovízia

Britský festival Glastonbury je zrušený. Jeho 50. ročník sa mal uskutočniť koncom júna, zrušili ho kvôli šíreniu koronavírusu. Zrušenie potvrdili aj organizátori súťaže Eurovízia, ktorá bola plánovaná na máj v holandskom Rotterdame. Súťaž prebiehala neprerušene od roku 1956.  “S rastúcim počtom nakazených na COVID-19 a s obmedzeniami, ktoré vlády zaviedli v krajinách Únie, nie je možné pokračovať podľa plánu,” uviedli organizátori Eurovízie vo vyhlásení.

COVID-19: Únia sa na 30 dní zatvára, v Británii premiér ľuďom odporučil ostať doma, školy nezavrel

Lídri EÚ podporili Komisiu s návrhom na uzavretie vonkajších hraníc aj vo využití flexibility v rozpočtových pravidlách. 

BELEHRAD

Ľudia nad 65 rokov majú zákaz vychádzať von. Informoval o tom prezident Vučič. Zákaz sa vzťahuje na ľudí, ktorí žijú v mestských oblastiach. Na vidieku s menej ako päťtisíc obyvateľmi sa zákaz vzťahuje na osoby staršie ako 70 rokov.

HELSINKI

Nakaziť sa môže viac ako polovica krajiny, uviedli zdravotní experti vo Fínsku. Stať sa to podľa nich môže v prípade, že sa naplní najhorší scenár pandémie. V krajine s približne rovnakým počtom obyvateľov ako Slovensko by sa tak nakazila vírusom viac ako polovica obyvateľstva. Fínske úrady predpokladajú, že vírusová situácia bude trvať do júna. Krajina sa od štvrtka 19. marca pripravuje na uzatvorenie hraníc.

LONDÝN

Školy predsa len zatvoria. Vláda sa napokon rozhodla zavrieť aj školy a predškolské zariadenia. Nariadenie platí od piatku (20. marec) až do odvolania. Výnimkou je starostlivosť o deti kľúčových pracovníkov a starostlivosť o deti kľúčových pracovníkov  a o deti so špeciálnymi potrebami.

BERN

Neskoré opatrenia. Až od stredy 18. marca ľuďom vo Švajčiarsku odporučili ostať doma, s výnimkou pracujúcich, ktorí z domu pracovať nemôžu. Jediná požiadavka vlády je neprekročiť počet sto ľudí na jednom mieste. Výnimkou je kantón Ženeva, tam by sa nemali stretnúť viac ako piati ľudia naraz. Zároveň 12 švajčiarskych kantónov požiadalo o vojenskú podporu.

PRAHA

Bez rúška ani na krok. Nariadenie od vlády prišlo v stredu, 18. marca.

VIEDEŇ

Podpora ekonomiky. Vláda oznámila zvýšenie krízového fondu pre riešenie dôsledkov šírenia vírusu zo štyroch miliárd na 38 miliárd eur. Peniaze sú určené pre podporu podnikov, ktoré kríza postihla najviac. Vláda povedala, že urobí všetko pre záchranu pracovných miest a dotknutých podnikov.