COVID-19: V Španielsku vyhlásili štátny smútok za obete koronavírusu

Zdravotníci v nemocnici v Ourense, Galícia, Španielsko, držia minútu ticha, počas prvého dňa štátneho smútku za obete COVID-19. [EPA-EFE/Brais Lorenzo]

Francúzsko odskakuje od lieku hydroxycholrín, Nemecko bude testovať ľudí bez príznakov.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

BERLÍN

Nemecko plánuje testovať ľudí bez príznakov. Nemecko plánuje testovať asymptomatických ľudí, vrátane školopovinných detí, učiteľov ako aj ľudí, ktorí pracujú v potravinárstve a nemocniciach. Oznámilo to nemecké ministerstvo zdravotníctva. „Ľudia bez symptómov môžu tiež prenášať vírus Sars-CoV2. Preto dáva zmysle testovať čo najviac blízko prostredí, kde sa zistia infekcie,“ povedal minister Jens Spahn (CDU). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARÍŽ

Francúzsko ukončilo liečbu s liekom hydroxychlorochín. Francúzska vláda na základe odporúčania vysokej rady pre verejné zdravie (HCSP) zrušila výnimku, ktorá povoľovala liek hydroxychlorochín pre pacientov s COVID-19. „Táto molekula sa nesmie predpisovať pre pacientov infikovaných COVID-19,“ povedal minister zdravotníctva Olivier Veran. Rozhodnutie sa opiera o novú štúdiu publikovanú v prestížnom magazíne The Lancet, ktorá hovorí o nízkych účinkoch lieku a jeho rizikách pre pacientov s novým koronavírusom. WHO už pozastavila niektoré klinické štúdie s touto molekulou. (EURACTIV.FR)

VIEDEŇ

Rakúsko pokračuje v pozitívnom trende. V Rakúsku ďalej klesajú počty nakazených. Podľa štatistík zo stredy (27. mája) je stále infikovaných 718 pacientov, z ktorých sa 116 lieči v nemocnici a 32 potrebuje intenzívnu starostlivosť. Krajina pokračuje v uvoľňovaní opatrení. Od piatka, 29. mája, sú povolené svadby aj pohreby do 100 ľudí. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

COVID-19: Francúzsko chce byť po kríze lídrom vo výrobe čistých áut

Maďarsko plánuje v júni ukončiť výnimočný stav a vrátiť právomoci parlamentu. Objavujú sa prvé kalkulácie národných príspevkov do Fondu obnovy. 

MADRID

Minúta ticha pre obete. Španielsko držalo v stredu (27. mája) minútu ticha pre viac ako 27 tisíc ľudí, ktorí podľahli novému koronavírusu. Zároveň sa začína 10 dňový štátny smútok. Napoludnie sa politici, kráľovská rodina, zdravotníci, policajti, štátni úradníci aj občania zastavili v symbolickej spomienke na obete COVID-19. Opozícia tento krok kritizovala, podľa nej sa štátny smútok vyhlásil príliš skoro. Počet denných obetí sa už týždeň drží pod stovkou. (EFE)

RÍM

Cestovanie naprieč talianskymi regiónmi. Od 3. júna sa v Taliansku majú zrušiť cestovné obmedzenia. V krajine sa diskutuje, či sa majú otvoriť aj najviac postihnuté regióny,  Lombardia, Piedmont a Emilia-Romagna. Guvernéri zavažujú rôzne opatrenia a situácia sa stáva neprehľadnou aj pre ľudí, ktorí by chceli do Talianska cestovať. Sardínia napríklad vyžaduje „zdravotný pas“, resp. negatívny test na COVID-19 od každého, kto by chcel obľúbený ostrov navštíviť. Podľa vlády je to ambiciózny plán, je ale nemožné ho implementovať. Minister zahraničných vecí Luigi Di Maio odporučil guvernérom prijať rovnaké opatrenia, aby nesprehľadňovali situáciu pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať naprieč Talianskom. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)