ČR: Do Európskeho parlamentu kandidujú aj kaskadér, astrológ a tvorca hlavolamov

Praha 14. apríla (TASR) – Mnoho zaujímavých osobností, ale aj veľmi netypických profesií figuruje na kandidátkach politických strán a hnutí, ktoré pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu zverejnil Český štatistický úrad.

Medzičasom mimoparlamentné Veci verejné vysielajú do boja napríklad nielen svojho čestného predsedu – exministra vnútra a publicistu Radka Johna, ale aj filmára Vita Olmera a herečku Simonu Chytrovú.

Ďalší herec Martin Zounar figuruje podobne ako niekdajší futbalový internacionál Vladimír Šmicer na kandidátke strany Vize 2014.

Olympijský víťaz vo vzpieraní z Moskvy 1980 Otta Zaremba kandiduje za Robotnícku stranu sociálnej spravodlivosti a bronzová medailistka zo ZOH v Sarajeve 1984, zjazdárka Olga Charvátová-Křížová, za stranu Republika.

Veľmi pestrú paletu ponúkajú profesie kandidátov. Napríklad za Českú pirátsku stranu sa bude o priazeň voličov uchádzať okrem iných aj tvorca hlavolamov Pavel Fořtík, za Stranu práce astrológ Josef Orszulík, za Českú stranu národne sociálnu to bude kaskadér Miroslav Brázdil a za Hnutie sociálne slabých spevák Elvis Presley revival – Pavel „Elvis“ Pavlecký.

Na kandidátke českomoravských komunistov je vôbec najviac dôchodcov, na kandidátke hnutia ANO zasa najviac diplomatov.

12 le hy