ČR hrozí zastavenie čerpania peňazí z európskych fondov

Praha 29. mája (TASR) – Za problémy s využívaním finančných prostriedkov Európskej únie čelí Česká republika kritike Európskej komisie (EK). Prahe by dokonca mohlo hroziť zastavenie čerpania peňazí z európskych štrukturálnych fondov v období rokov 2014-2020, teoreticky by mohlo ísť až o pol bilióna Kč, informoval dnes Český rozhlas a spravodajská televízia ČT24.

Európska komisia podmieňuje ďalšie preplácanie prostriedkov z európskych fondov prijatím zákona o úradníkoch a ČR je poslednou členskou krajinou EÚ, ktorej podobná legislatívna úprava chýba. EK vníma práve tento zákon ako nevyhnutný predpoklad depolitizácie štátnej správy.

Brusel má však výhrady aj k dôchodkovej reforme alebo znižovaniu schodku štátneho rozpočtu.

EK vyzvala ČR, aby znížila rozdiely v zdaňovaní zamestnancov a živnostníkov a obmedzila zdanenie práce. Apel EK sa týka aj zavedenia neskoršieho odchodu do dôchodku a dôrazu na podporu prorastových opatrení či úpravy nadmerného rozpočtového schodku "udržateľným spôsobom".

Česká vláda by podľa EK mala významným spôsobom zlepšiť efektivitu nákladov v zdravotníctve a podobne zvýšiť počet inkluzívnych predškolských zariadení, osobitne so zameraním sa na deti do troch rokov a na účasť rómskych detí. Praha by však mala schváliť a uplatniť v praxi aj zákon o súkromných predškolských zariadeniach a posilniť kapacity tých štátnych.

12 le rsc