ČR: Medzi prezidentom a šéfom diplomacie sa zaiskrilo

Praha 29. septembra (TASR) – Český prezident Václav Klaus dnes spochybnil lojalitu šéfa českej diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09). Hlava štátu podľa Lidových novín (LN) ministra podozrieva z toho, že na európskej pôde nebude presadzovať českú výnimku z Lisabonskej zmluvy, ktorú si vlani pred ratifikáciou dokumentu od partnerov v EÚ český prezident vynútil.

„Nášmu pánovi ministrovi v tejto veci príliš nedôverujem, on je svojím doterajším životom a desaťročia trvajúcim pohybovaním sa po Európe trocha na inej strane barikády,“ citovali LN českého prezidenta, ktorý lojalitu Karla Schwarzenberga spochybňoval aj na konci roku 2006, keď tohto českého šľachtica, desiatky rokov žijúceho v Rakúsku, navrhla Strana zelených na post šéfa diplomacie. Klaus sa vtedy obával, že Schwarzenberg bude v Česku presadzovať rakúske záujmy. V skutočnosti mu však asi viac vadilo to, že Zelení vracajú do vysokej politiky bývalého kancelára bývalého prezidenta Václava Havla.

Na výrok prezidenta Klausa o nedôvere reagoval šéf českej diplomacie s poľutovaním a iróniou. Podľa Schwarzenberga, ktorý už od roku 2007 patrí k najpopulárnejším českým politikom, sú za prezidentovými slovami predsudky a názory formované v 50. rokoch, keď sa ľuďom „vtĺkalo do hlavy učenie (komunistického ministra kultúry) Zdeňka Nejedlého, zatracujúce všetko, čo sa týkalo katolíckej cirkvi, šľachty a podobne. To boli najväčší vlastizradcovia“.

K ostrej slovnej prestrelke medzi český ministrom zahraničných vecí a prezidentom ČR došlo paradoxne iba týždeň po tom, ako sa obaja spolu s premiérom Petrom Nečasom (ODS) stretli na Pražskom hrade, kde ladili svoje postoje k zahraničnej politike najmä vo vzťahu k EÚ.

Výsledkom schôdzky vtedy okrem iného bola aj dohoda, že na významných summitoch EÚ či NATO, kde pôjde o zahraničné vzťahy, bude Českú republiku zastupovať prezident Václav Klaus. A na summitoch, ktoré budú venované ekonomickým a vnútorným otázkam, českú delegáciu povedie premiér Petr Nečas (ODS). Výnimočne majú na niektorých summitoch, napríklad novembrovom summite NATO v Lisabone, Česko zastupovať spoločne prezident a premiér.

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) hy