ČR podporuje vstup Srbska do EÚ, ubezpečil Nečas v Belehrade

Belehrad/Praha 17. decembra (TASR) – Česká republika podporuje vstup Srbska do Európskej únie. Srbského premiéra Ivicu Dačiča o tom dnes ubezpečil premiér Petr Nečas (ODS) na svojej jednodňovej pracovnej ceste v balkánskej krajine. Podľa Nečasa je Česko nielen pripravené Srbsko podporovať v jeho prístupovom úsilí, ale ponúknuť mu tiež svoje skúsenosti. Informovala o tom spravodajská webová stránka Novinky.cz.

Rozšírenie Európskej únie na západnom Balkáne je dôležité, vyhlásil Nečas po rokovaní s Dačičom.

Obaja premiéri diskutovali aj o vzájomnej ekonomickej spolupráci. Podľa Nečasa existuje dobrý potenciál pre rast ekonomickej spolupráce, a to vďaka tradičným priateľským vzťahom.

"Pokladáme Srbsko za veľmi perspektívneho partnera," vyhlásil český premiér, ktorého na ceste sprevádza takisto minister priemyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a početná delegácia zástupcov českých firiem. Tie majú záujem o konkrétne projekty v oblasti energetiky a dopravnej infraštruktúry.

Obaja premiéri sa dotkli aj otázky Kosova, ktorého samostatnosť Česko uznalo. Nečas pripustil, že pre Srbsko ide o veľmi citlivú záležitosť. Napriek tomu je podľa neho kľúčové nadviazanie dialógu medzi Belehradom a Prištinou. "Veľmi som ocenil pokrok za posledné mesiace," uviedol Nečas s tým, že aj správa Európskej komisie je v tomto zmysle pozitívna. "Sme si vedomí, že úspech dialógu nie je len na Srbsku. Na dialóg musia byť dvaja," dodal Nečas.

Dačič ocenil, že Česká republika bola pri rokovaniach Európskej rady jedným z najväčších obhajcov Srbska. "Túto podporu budeme potrebovať aj v nasledujúcich šiestich mesiacoch, keď sa bude rozhodovať o našom prístupe," poznamenal predseda srbskej vlády.

Dačič pripomenul, že Nečas je prvým premiérom, ktorý do Belehradu zavítal po srbských májových parlamentných voľbách.

Nečasa prijal aj srbský prezident Tomislav Nikolič a predseda Národného zhromaždenia Srbska. Nečas sa na záver jednodňovej návštevy zúčastní ešte podnikateľského fóra v Belehrade, informovala stránka Novinky.cz.

12 jam juh