ČR: Prezident Zeman a premiér Nečas nemajú na prijatie eura identický názor

Praha 22. apríla (TASR) – Stanovenie fixného termínu prijatia eura v ČR by podľa názoru premiéra Petra Nečasa bolo chybou, pretože situáciu v eurozóne vníma osobne ako mimoriadne dynamickú.

"Vstup do eurozóny musí byť pre českú ekonomiku výhodný a predovšetkým by o ňom mali rozhodnúť voliči v referende," cituje dnes internetový server iDNES.cz Nečasovu nepriamu reakciu na obsah interview prezidenta Miloša Zemana, ktoré zverejnil v sobotňajšom vydaní bavorský denník Passauer Neue Presse.

Najvyšší český predstaviteľ v rozhovore pripustil, že si dokáže predstaviť vstup ČR do eurozóny v priebehu piatich rokov. Nemecký denník v tejto súvislosti pripomenul odmietavý postoj jeho predchodcu na Pražskom hrade Václava Klausa k prijatiu spoločnej európskej meny.

Miloš Zeman aj na začiatku apríla, počas nástupnej návštevy v SR podčiarkol, že Slováci sú pre Čechov inšpiráciou v súvislosti s prijatím eura.

Prezident ČR sa v rozhovore vyjadril aj k budúcej podobe Európskej únie. Zdôraznil, že nesúhlasí s prijatím Turecka do jej radov a naopak pripustil, že si dokáže predstaviť pridruženie Ruskej federácie v horizonte 20 rokov.

Ako ďalej vyplýva z informácií internetového portálu pnp.de, Miloš Zeman odmietol kritiku, že v predvolebnej kampani bodoval v súboji s Karlom Schwarzenbergom s pomocou antinemeckých klišé. Prezident ČR sa ohradil voči tomu slovami, že nepoužíval antinemecké, ale antinacistické klišé.

Označenie niekdajších sudetských Nemcov za Hitlerovu piatu kolónu však český prezident obhajoval konštatovaním, že je všeobecne akceptované historikmi od roku 1946 a nepredstavuje žiadne bremeno pre bilaterálne vzťahy medzi ČR a Bavorskom. V nich môžu s prezidentovou podporou rátať euroregióny, usilujúce sa o odstránenie napätí prameniacich prípadne z minulosti.

12 le juh