ČR: Prieskum predpovedá mesiac pred eurovoľbami víťazstvo ANO

Praha 22. apríla (TASR) – Jasným víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) v Českej republike by malo byť hnutie ANO Andreja Babiša s vyše 22 percentami hlasov. Vyplýva to z modelu agentúry Data Collect a spoločnosti Jana Herzmanna, zverejneného dnes, teda mesiac pred voľbami, informoval server iDNES.cz

Viac ako osem percent stráca ČSSD (14,1 percenta). Kreslá v EP podľa Data Collect ešte ďalších šesť zoskupení: KSČM, TOP 09, Úsvit priamej demokracie a donedávna vládnuca ODS.

Tretiu pozíciu držia mesiac pred voľbami komunisti (11,1 percenta), na štvrtom mieste je TOP 09 a Starostovia (po 9,6 percenta), Úsvit Tomia Okamuru by podľa volebného modelu získal 8,9 percenta a ODS 7,6 percenta hlasov.

Strana KDU-ČSL, ktorá sa vlani vrátila do poslaneckej snemovne a je súčasťou vládnucej koalície so sociálnymi demokratmi a hnutím ANO, má podľa volebného modelu na základe prieskumu vykonaného od 12. do 15. apríla, šancu získať 3,8 percenta hlasov.

O percentuálny bod viac prisudzuje volebný model Strane slobodných občanov, ktorí by tak pod prahom zvoliteľnosti zostali len o dve desatiny percenta.

„Nemusel by sa potvrdiť trend klesajúcej volebnej účasti. Odhad volebnej účasti je 32,4 percenta. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim tento odhad je pomerne veľká pripravenosť priaznivcov ANO a Úsvitu zúčastniť sa volieb do Európskeho parlamentu,“ citoval server iDNES.cz jedného z autorov prieskumu Jana Herzmanna. „Priaznivci KDU-ČSL si nie sú istí, či sa volieb zúčastnia,“ dodal.

Pri prieskume dostávali podľa Herzmanna respondenti okrem mena strany k dispozícii aj meno kandidujúceho lídra. Agentúry Herzmann s.r.o. a Data Collect skúmali aj volebný potenciál kandidujúcich strán a hnutí.

Najvyšší ho má ANO s Pavlom Teličkom na čele kandidátky a s volebným potenciálom v rozmedzí 33,5-42,1 percenta. Druhý najvyšší potenciál majú podľa prieskumu sociálni demokrati, ktorí môžu získať až 25,9 percenta.

Okrem šestice strán, ktoré majú najväčšiu šancu v májových eurovoľbách uspieť, má potenciál presahujúci päťpercentnú hranicu ďalších šesť strán: Česká pirátska strana, KDU-ČSL, Strana zelených, Strana slobodných občanov, Veci verejné a Moravania. Na rozdiel od konkurenčnej agentúry SANEP nedáva Herzmann takú šancu zoskupeniu LEV 21 Jiřího Paroubka, ktorého volebný potenciál sú podľa Herzmannovej agentúry tri percentá.

12 luk hy