ČR: Zeman je za preventívne zastrašenie Ruska

Praha 11. apríla (TASR) – Český prezident Miloš Zeman sa dnes vyslovil za preventívne opatrenia, ktoré by odradili Rusko od anexii ďalších častí Ukrajiny. Vyjadrenie podľa spravodajského servera Novinky.cz zaznelo na konferencii venovanej desiatemu výročiu vstupu ČR do Európskej únie.

„Som za účinné a veľmi razantné, v mnohých prípadoch preventívne akcie, pretože prevencia je vždy lacnejšia než následné hasenie požiaru,“ vyhlásil Zeman.

Súčasne vyjadril presvedčenie, že EÚ a NATO nájdu odvahu na prijatie opatrení s odstrašujúcim účinkom, aby sa zabránilo opakovaniu dejín a vzniku reťazovej reakcie.

Český prezident pripustil, že „Krym je (už) stratený“, pričom podčiarkol, že toto územie Ukrajine historicky nikdy nepatrilo. Varoval však pred ťažko zastaviteľnou reťazovou reakciou, ktorá by mohla nastať po prípadnej ruskej anexii východnej Ukrajiny. Eskalácia napätia by potom podľa neho hrozila aj v ďalších oblastiach ruských záujmov, ako sú Podnestersko a Moldavsko.

Zeman v tejto súvislosti odmietol, aby sa voči Moskve prijímali prázdne a nič nehovoriace deklarácie typu „tytyty, bububu“. Zdôraznil, že napríklad komunistický režim na Kube sa drží pri moci napriek desaťročiam sankcií.

Prezident ČR podľa vlastných slov so svojimi názormi oboznámil aj šéfa NATO Andersa Fogha Rasmussena i predsedu europarlamentu Martina Schulza.

12 rsc dem