ČR: Zeman podporil myšlienku európskej federácie so spoločnými daňami

Praha 3. apríla (TASR) – Český prezident Miloš Zeman podporil dnes myšlienku európskej federácie, ktorá by mala aj spoločné dane, informoval český spravodajský server iDNES.cz.

"Ja som vždy zastával názor, že Európska únia potrebuje spoločnú zahraničnú politiku a samozrejme aj spoločnú fiškálnu politickú vrátane postupnej harmonizácie daňovej sústavy," povedal Zeman.

Český prezident dnes na Pražskom hrade spolu s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom vztýčil vlajku EÚ a zároveň podpísal zmenu Lisabonskej zmluvy o tzv. eurovale, záchrannom mechanizme pre krajiny eurozóny, píše iDNES.cz.

"Neviem, či to nazývate maistreamom alebo tvrdým jadrom, podľa môjho názoru sú to v podstate synonymá v súčasnej dobe a ja som vysoko ocenil nedávny prejav pána predsedu Barrosa, kde sa vyslovil pre budúcnosť Európskej únie ako európskej federácie. Obaja patríme do toho, čo môžete nazvať hlavným alebo tvrdým jadrom Európskej únie," povedal Zeman.

Vyvesenie vlajky EÚ na Pražský hrad doposiaľ tvrdo odmietal Zemanov predchodca, exprezident Václav Klaus. "To, čo sa stalo, sa stalo tak trochu neskoro, ale vďaka Bohu, že sa to stalo. Je to naše prihlásenie sa k európskej integrácii," povedal Zeman po vztýčení vlajky. Zároveň poznamenal, že vlajka EÚ visí napríklad v Elyzejskom paláci v Paríži. "Síce v Buckinghamskom paláci nie, ale ja nie som anglická kráľovná," dodal.

Barroso pred stretnutím so Zemanom navštívil v Prahe sídlo európskej agentúry pre satelitný navigačný systém Galileo a popoludní sa zíde s premiérom Petrom Nečasom.

12 zsl juh