Cudzincov v Bruseli pribúda každý rok, Poliakov už prečíslili Rumuni

Brusel 27. marca (TASR) – Rumuni predbehli Poliakov. V Bruseli, podľa najnovších štatistických údajov o počte cudzincov žijúcich v hlavnom meste Belgicka. Poliaci prišli o pozíciu štvrtej najpočetnejšej etnickej komunity, ktorú si v Bruseli udržiavali v posledných rokoch.

Belgický Inštitút pre štatistiku a analýzy (IBSA) dnes zverejnil údaje, podľa ktorých v Bruseli medzi úradne zaregistrovanými cudzími štátnymi príslušníkmi prevládajú občania Francúzska. Za nimi nasledujú Maročania a Taliani. Z doterajšej štvrtej priečky Poliakov vytlačili občania Rumunska, ktorých začiatkom roku 2013 bolo v Bruseli oficiálne okolo 27.000.

Podľa dokumentov IBSA mal vlani Brusel trikrát väčší populačný rast ako ostatné regióny Belgického kráľovstva. A aj napriek tomu, že z Bruselu odchádza do iných miest mnoho mladých rodín s deťmi, región hlavného mesta zostáva oblasťou s najmladším vekovým priemerom 37,4 roka. Na rozdiel od priemerného veku vo Valónsku (40,6 roka) a vo Flámsku (42 rokov).

V Bruseli, kde sídlia hlavné inštitúcie EÚ, počet obyvateľov k 1. januáru 2013 dosahoval 1,1 milióna osôb, z čoho 33,1 percenta tvorili občania iných štátov.

Podiel Európanov medzi cudzincami žijúcimi v Bruseli sa pravidelne zvyšuje každý rok, pričom začiatkom minulého roku dosiahol úroveň 68 percent.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon