Cyprus súhlasil s auditom svojich bánk v súvislosti s bojom proti praniu peňazí

Brusel 5. marca (TASR) – Ministri financií eurozóny presvedčili Cyprus, aby súhlasil s nezávislým auditom, či jeho banky dodržiavajú medzinárodné pravidlá v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí. Podľa nového cyperského ministra financií Michaela Sarrisa by sa audit mal začať 12. marca a dokončiť do konca mesiaca. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Ministri okrem toho dodali, že dohodu o záchrannom úvere pre Cyprus by chceli dosiahnuť najneskôr do konca marca, no zatiaľ nie sú známe podrobnosti, ako by mal byť záchranný balík riešený. Práve forma pomoci je kľúčová, ak eurozóna nechce, aby dlh Cypru vzrástol na neudržateľnú úroveň.

Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem zatiaľ odmietol odpovedať na otázky, či veritelia Cypru alebo dokonca vlastníci bankových účtov nebudú nútení podieľať sa na nákladoch spojených so záchranou cyperskej ekonomiky. Ako uviedol, rokovania s novou cyperskou vládou sa iba začínajú, dodal však, že cieľom je ich ukončenie v druhej polovici marca.

Cyprus požiadal o pomoc koncom júna 2012 potom, ako sa do problémov dostali jeho najväčšie banky. Tie stiahla nadol vysoká previazanosť s gréckym dlhom a následný odpis veľkej časti z hodnoty gréckych dlhopisov zo strany súkromných veriteľov.

Očakáva sa, že Cyprus bude potrebovať pomoc za približne 17 až 17,5 miliardy eur, čo predstavuje zhruba ročný hrubý domáci produkt (HDP) krajiny. Podľa analytikov by záchranný úver mohol zvýšiť štátny dlh Cypru na 145 % HDP, čo je úroveň, ktorú väčšina ekonómov považuje pri takejto malej ekonomike za neudržateľnú.

2 3 dan jak