D. CAMERON: Dohoda o rozpočte EÚ je dosiahnuteľná

Londýn 10. decembra (TASR) – Britský premiér David Cameron dnes vyhlásil, že považuje dohodu o rozpočte Európskej únie (EÚ) pre roky 2014 až 2020 za dosiahnuteľnú, informovala agentúra Reuters. To jasne ukazuje, že Cameron počíta so silnou podporou ďalších krajín únie pre jeho požiadavku týkajúcu sa výdavkových škrtov.

Rokovania o 7-ročnom rozpočte stroskotali v novembri. Príčinou bola požiadavka Británie a jej spojencov, aby sa úsporné opatrenia, ktoré realizujú členské štáty únie, odrazili aj v rozpočte EÚ. "Myslím si, že dohoda je možná. Podľa mňa je zaujímavé, že na poslednom kole rokovaní bolo spojenectvo medzi Britániou, Holandskom a Nemeckom pomerne silné a stabilné," povedal Cameron pred novinármi. Dodal, že ak Európska komisia bude postupovať podľa inštrukcií, ktorých súčasťou je aj požiadavka na miliardové škrty, "dohoda bude prijateľná". Očakáva sa, že rokovania o dlhodobom rozpočte EÚ sa obnovia začiatkom budúceho roka.

Cameron tiež poprel špekulácie, že Británia chce vystúpiť z EÚ. "Nechcem, aby Británia opustila EÚ. Myslím, že zásadne profitujeme z jednotného trhu, a myslím, že treba povedať, čo by vystúpenie z únie znamenalo."

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop