D. CHRENEK: Lotyšské predsedníctvo Rady EÚ má pred sebou veľa ťažkých úloh

Bratislava 20. januára (TASR) – Prispieť na pozícii predsedajúceho štátu Rady Európskej únie (EÚ) k vytváraniu podmienok pre stabilitu, bezpečnosť a rozvoj Európy. To je základné východisko i cieľ pre polročnú misiu Lotyška na čele Rady EÚ. V sídle zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku to dnes uviedol veľvyslanec Lotyšska v SR Edgars Skuja.

Lotyšsko chce podľa jeho slov rozvíjať konkurencieschopnú, digitálnu a medzinárodne silnú Európu, vytvárať možnosti pre rast investícií, pracovných možností a celkový ekonomický rast.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a Európskych záležitostí (MZVaEZ) Peter Javorčík uviedol, že z pohľadu Slovenska je lotyšské predsedníctvo Rady EÚ kľúčové v troch oblastiach. „Je to otázka energetickej únie, teda rozvoj energetickej infraštruktúry, otázky bezpečnosti dodávok i znižovania cien energií, takisto projekt digitálnej Európy a možnosti uľahčiť online obchodovanie v rámci EÚ a sú tu tiež vysoké očakávania od summitu Východného partnerstva, ktoré sa budú konať v máji v Rige,“ povedal Javočík.

Vedúci zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek pre TASR povedal, že lotyšské predsedníctvo má pred sebou veľa ťažkých úloh. „Ale Lotyši už na národnej úrovni dokázali, že vedia prekonávať problémy,“ zdôraznil Chrenek, pričom pripomenul napríklad vstup Lotyšska do eurozóny či ekonomickú krízu v krajine. Chrenek uviedol, že priority Lotyšska sú prioritami aj pre Európsku komisiu. Verí, že nielen v plnení nastolených hlavných ekonomických úloh, ale aj v otázke medzinárodných vzťahov či v oblasti rozvojovej pomoci sa Lotyšsku na čele Rady Európy bude dariť. Chrenek zdôraznil, že k úspešnej realizácii cieľov je potrebná aj spolupráca a aktívny prístup jednotlivých členských štátov únie.

Lotyši prevzali predsedníctvo Rady EÚ v rámci šestmesačného rotujúceho cyklu po Taliansku. Na začiatku júla odovzdá predsedníctvo Luxembursku. Slovensko bude predsedať Rade EÚ v druhom polroku 2016.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

em von