Dánski ľudovci a Praví Fíni sa v EP pridajú ku konzervatívcom a reformistom

Brusel 5. júna (TASR) – Dve euroskeptické a protiimigračne zamerané strany – Dánska ľudová strana (DF) a Praví Fíni – oznámili, že sa na pôde Európskeho parlamentu pripoja k frakcii Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), čím zároveň oslabia tábor, ktorému šéfuje britský europoslanec Nigel Farage.

Skupine ECR v europarlamente dominujú hlavne britskí konzervatívci, no v doterajšom zložení EP tam mali silné zastúpenia aj Poľsko (12 poslancov) a Česká republika (deväť poslancov). Konzervatívci získali v eurovoľbách 6,92 percenta hlasov, ktoré znamenajú 46 kresiel v europarlamente, čo však nemusí byť konečný počet ich mandátov, pretože ECR sa úspešne darí „loviť“ v radoch nových strán, ktoré sa dostali do EP.

Dánska ľudová strana, ktorá sa 25. mája stala víťazom eurovolieb v Dánsku, sa rozhodla poslať svojich štyroch europoslancov do ECR a nie do skupiny Európa slobody a demokracie (EFD), kde dominuje Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorej šéfuje Farage.

„Chceme sa zapojiť do čo najväčšej skupiny, s čo najväčším možným vplyvom,“ uviedol hovorca DF Soren Sondergaard. Dodal, že hoci jeho strana zdieľa mnoho spoločných kritických názorov na Brusel, už nechce podporovať UKIP, pretože dánski ľudovci nechcú odchod svojej krajiny z EÚ, ako tým „straší“ UKIP.

Z 13 dánskych europoslancov bol doteraz iba jeden v skupine ECR.

Fínsky príspevok do ECR predstavujú dve kreslá strany Praví Fíni, ktorá bola treťou najúspešnejšou stranou v eurovoľbách v tejto severskej krajine. V doterajšom zložení EP nikto z 13 fínskych europoslancov v ECR nebol. Praví Fíni v EP spolupracovali s Farageom v EFD, čo teraz odmietajú.

Jeden z dvoch poslancov za Pravých Fínov, Jussi Halla-Aho, bol v roku 2012 odsúdený na finančnú pokutu za podnecovanie k rasovej a náboženskej nenávisti, keď na svojom blogu označil proroka Mohameda za pedofila.

Skupina ECR má vďaka „lanáreniu“ medzi poslancami z nových strán údajne už 55 členov, len o štyri menej, ako získali vo voľbách európski liberáli (ALDE). ECR by mali obohatiť aj dvaja noví slovenskí europoslanci Jana Žitňanská (NOVA, KDS, OKS) a Branislav Škripek (OĽaNO). Z Českej republiky sa ku konzervatívcom okrem dvoch poslancov za ODS hlási aj Petr Mach zo strany Svobodní.

Podľa kuloárnych informácií z prostredia EP skupina ECR intenzívne „dvorí“ siedmim poslancom z Aliancie pre Nemecko (AfD), ktorí sa po prvý raz dostali do europarlamentu. AfD bola založená v roku 2013, profiluje sa ako centristická strana a snaží sa o zrušenie spoločnej meny euro. Nie je proti EÚ a ani európskej integrácii.

V prípade úspešných rokovaní s AfD by skupina ECR počtom členov mohla preskočiť politickú frakciu Zelených i ALDE a stať sa treťou najvplyvnejšou politickou silou v europarlamente. O to viac, ak sa najtvrdším eureskeptikom – Nigelovi Farageovi a predsedníčke Národného frontu Marine Le Penovej – nepodarí získať členov zo siedmich členských krajín EÚ na vytvorenie vlastnej politickej skupiny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon