De Standaard: Lobisti z veľkých belgických firiem majú neobmedzený prístup do EP

Brusel 6. októbra (TASR) – Najmenej tri belgické spoločnosti majú lobistov s neobmedzeným prístupom k poslancom Európskeho parlamentu (EP). Uviedol to v dnešnom vydaní belgický denník De Standaard.

Päť členov zo skupiny Bel20, čiže 20 najväčších belgických spoločností zaregistrovaných na bruselskej burze, sú uvedení v „registri transparentnosti“, ktorý spravuje Európska komisia a Európsky parlament. Ide o spoločnosti Bpost, Elia, AB InBev, KBC a Solvay.

Spoločne má týchto päť spoločností 33 aktívnych lobistov v europarlamente, z ktorých najmenej jeden, zamestnanec súkromnej banky KBC, má do EP neobmedzený prístup.

Podľa tvrdenia denníka De Standaard majú spolupracovníkov s priamym prístupom k európskym poslancom aj verejnoprávne spoločnosti Infrabel a Národná lotéria.

Dovedna 1651 belgických organizácií a podnikov je zaznamenaných v registre transparentnosti; spomedzi nich 93 v oblasti „podnikania a priemyselných federácií“. Vo väčšine prípadov ide iba o zastúpenie zahraničných firiem v Bruseli.

Mimovládna nezárobková organizácia Corporate Europe Observatory (CEO), ktorá dozerá na lobistické kampane vo vnútri euroinštitúcií a ich vplyv na prijímanie politických rozhodnutí v EÚ, opakovane upozorňuje, že register transparentnosti nie je úplný a že Európska komisia sa nesnaží o jeho skvalitnenie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem