Deň Európy a druhé výročie vstupu Slovenska do EÚ

Krátka správa

1. mája uplynú presne 2 roky od toho, čo sa Slovensko stalo plnohodnotným členom Európskej únie. V Bruseli už na oslavu tejto udalosti spustili 24. apríla akciu pod názvom “Slovenské dni v Bruseli”, ktoré potrvajú až do 12. mája. Počas Dní Slovenska v Bruseli sa bude prezentovať predovšetkým slovenská kultúra prostredníctvom hudobných a tanečných vystúpení, výstavy umeleckých diel zo slovenských regiónov, výstavami fotografií a premietaním slovenských filmov. Aj bruselská soška cikajúceho chlapčeka Manneken Pis bude oblečená do slovenského regionálneho kroja.

9. máj je Dňom Európy alebo tiež Schumanovým dňom, tento dátum pripomína na Deklaráciu Roberta Schumana z roku 1950, v ktorej Schuman vyslovil potrebu vytvorenia organizovanej Európy. Deň Európy je spolu s hymnou a zástavou jedným zo symbolov Európskej únie a v dnešných časoch je tento deň ideálnou príležitosťou pre zblíženie občanov s EÚ. Pri tejto príležitosti organizuje Zastúpenie Európskej komisie v SR a Informačná kancelária EP v SR debatu o budúcnosti Európy  pod názvom “Ovplyvňuje Slovensko podobu a smerovanie EÚ alebo je to únia, ktorá rozhoduje o Slovensku?” v historickej budove Primacionálneho paláca v Bratislave. Zúčastnia sa na nej okrem iných i eurokomisár Ján Figeľ, podpredseda vlády pre európske záležitosti Pál Csáky, stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri EÚ Maroš Šefčovič a poslanci Európskeho parlamentu.

Mladé publikum majú osloviť najmä dva koncerty. Zastúpenie Európskej komisie v SR organizuje popový koncert pod holým nebom „Volaj Európu“ v Banskej Bystrici večer 10. mája a v Košiciach sa zas uskutoční koncert s názvom „Európa je tu pre Vás“ organizovaný Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu v SR spojený s viacerými informačnými aktivitami. Na koncerte vystúpia hviezdy slovenského hudobného neba ako Zuzana Smatanová či Le Payaco a zúčastnia sa na ňom slovenskí europoslanci aj viaceré osobnosti politického a spoločenského života.