Dezignovaný premiér: Turecko potrebuje novú ústavu, členstvo v EÚ je priorita

Ankara 27. augusta (TASR) – Budúci turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes povedal, že krajina potrebuje novú liberálnu ústavu. Uviedol to v prejave na zjazde vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorý musí jeho nomináciu formálne potvrdiť. Členom AKP, ktorá má v parlamente väčšinu, načrtol svoju víziu pre Turecko pred očakávaným štvrtkovým vymenovaním do funkcie.

Davutoglu dnes na zjazde prevezme funkciu predsedu AKP od súčasného dlhoročného premiéra a novozvoleného prezidenta Recepa Rayyipa Erdogana. V tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že budú slúžiť spoločne bez nezhôd, informovala agentúra Reuters.

Členstvo Turecka v Európskej únii označil Davutoglu za strategický cieľ krajiny, ktorému sa mieni rozhodne venovať. Zahraničná politika Turecka zostane mnohostranná, zdôraznil v ďalšej časti svojho prejavu.

Erdogan vo svojom rozlúčkovom vystúpení na zjazde predtým povedal, že vo štvrtok poverí zostavením novej vlády dezignovaného premiéra Ahmeta Davutogla, pričom mená členov kabinetu by mali byť známe už v piatok. A odmietol tvrdenia, že doterajší minister zahraničných vecí bude iba jeho výkonnou rukou a Turecku bude naďalej z úzadia vládnuť on, napísala agentúra Associated Press. Pripomenula všeobecné očakávania, že Davutoglu ako premiér zaujme úlohu viac v úzadí a Erdogan, ktorý dominoval tureckej politike viac než desaťročie, bude de facto vládnuť.

Hoci je funkcia tureckého prezidenta prevažne reprezentatívna, Erdogan naznačil, že chce funkciu transformovať na výkonnú. Vyjadril sa, že bude aktivovať zriedka využívané právomoci, akou je napríklad predsedanie zasadnutiu vlády. „AKP nie je stranou jedného muža, nikdy nebola a nikdy nebude,“ povedal dnes na zjazde. Hneď však naznačil, že Davutoglu bude pokračovať v doterajšom smerovaní Turecka: „Jediné, čo sa dnes mení, sú mená,“ zdôraznil.

Prezidentský sľub zloží Erdogan vo štvrtok. Podľa agentúry Associated Press bude hlavnou úlohou Davutogla priviesť AKP k víťazstvu v parlamentných voľbách, ktoré budú v júni 2015. Erdogan dúfa, že v nich strana získa silnú väčšinu, ktorá jej umožní zmeniť ústavu a politický systém v Turecku na prezidentský.

1 2 žab gon