EÚ by mala hľadať synergiu medzi programami voči východným partnerom

Bratislava 25. októbra (TASR) – Aktuálny vývoj Východného partnerstva EÚ a podoba Partnerstva únie pre modernizáciu s Ruskom boli témami medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes konala v Bratislave.

Podľa Alexandra Dulebu a Vladimíra Bilčíka z Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) by mala EÚ hľadať synergiu medzi oboma týmito kľúčovými politikami voči východným susedom.

Únia pritom podľa nich potrebuje osobitný "európsky" prístup voči východoeurópskym krajinám, vrátane Ruska, založený na politike inklúzie smerujúcej k zjednoteniu európskeho kontinentu. Neznamená to pritom automaticky, že všetky európske krajiny sa na konci stanú členskými štátmi EÚ.

Východné partnerstvo sa rozbehlo vlani v máji na pražskom summite EÚ. Ide o novú formu vzťahov EÚ a jej členských štátov so šiestimi východnými partnermi Európskej susedskej politiky – Ukrajinou, Moldavskom, Bieloruskom, Arménskom, Gruzínskom a Azerbajdžanom. Partnerstvo neponúka víziu vstupu do únie, ide o politické pridruženie a ekonomickú integráciu s EÚ.

Partnerstvo pre modernizáciu je spoločný program, ktorý by mal prispieť k reformám v oblasti hospodárstva a spoločnosti, pri náležitom rešpektovaní demokracie a právneho štátu v Rusku. Obe strany sa na ňom dohodli vlani na summite v Rostove nad Donom.

Konferenciu pod názvom Strategický rámec pre východnú politiku EÚ: hľadanie synergií medzi Východným partnerstvom a Partnerstvom pre modernizáciu s Ruskom realizovalo Výskumné centrum SFPA. Na podujatí vystúpili aj štátni tajomníci rezortov diplomacií Slovenska a Moldavska Milan Ježovica a Andrej Popov.

hol pa